Izbovky, ktoré majú radi polotieň a neškodia mačkám

Izbovky, ktoré majú radi polotieň a neškodia mačkám Calathea zebrina, foto: Depositphotos

Ak hľadáte ďalšie tipy na izbovky, ktoré majú radi polotieň a zároveň neublížia mačkám, ste na správnom mieste.

V predchádzajúcom článku sme vám prezradili niektoré z rastlín, ktoré majú radi polotieň. Tu sú ďalšie príklady, ktoré môžete pestovať bez obáv, že ublížia vášmu domácemu zvieraťu.

Asplenium nidus
Asplenium nidus. Zdroj foto: Depositphotos

Asplenium nidus

Táto papraď má rada polotieň a môžete ju bez strachu pestovať, ak máte doma mačku. Rastlina vytvára dlhé, zvlnené a pevné listy, ktoré jej dodávajú jedinečný vzhľad. Asplenium nidus potrebuje vysokú vlhkosť a pravidelnú zálievku. To z nej robí ideálnu izbovku do kúpeľne či na miesto v blízkosti umývadla.

pilea involucrata
Pilea involucrata. Zdroj foto: Depositphotos

Pilea involucrata

Čínska rastlina priateľstva alebo tiež pilea involucrata je v Číne veľmi populárna. Nečudo. Ľahko sa pestuje a zaujme chlpatými listami s hnedočervenými žilkami. Toto je ďalšia rastlina, ktorá vyžaduje vysokú vlhkosť, preto sa odporúča, aby táto rastlina bola umiestnená na podnose s kamienkami a vodou alebo v blízkosti zvlhčovača. Nedávajte ju tiež na priame slnečné svetlo.

10 malých izboviek, ktorým stačí slabé svetlo

Calathea zebrina

Calathea zebrina má pútavé listy, ktoré sú pruhované svetlou a tmavozelenou farbou. Tieto rastliny možno nájsť aj s bielou alebo ružovou farbou na listoch. Dosahuje výšku až 90 centimetrov, preto vynikne v každej miestnosti. Calathea zebrina síce uprednostňuje jasné, nepriame filtrované svetlo, dokáže však zniesť aj tienisté miesto vo vašej domácnosti. Snažte sa poskytnúť tejto rastline čo najviac prirodzeného svetla.

Rozchodník Morganov
Rozchodník Morganov. Zdroj foto: Depositphotos

Rozchodník Morganov

Tento popínavý sukulent si môžu dovoliť aj chovatelia mačiek. Každý výhonok je pokrytý drobnými, mäsitými listami, vďaka čomu vyzerá ako chvost osla. Rozchodník ľahko opadáva, preto je najlepšie držať túto rastlinu na mieste, kde nebude rušená. Izbovka bude rásť najsilnejšie v jasnom, nepriamom svetle, ale tieto sukulenty sa dokážu prispôsobiť aj podmienkam so slabým osvetlením. Bude však slabšie rásť.

Peperomia argyreia

Vzor listov pripomína melón, preto ju niektorí pestovatelia poznajú pod menom melónová peperomia. Tieto rastliny potrebujú opatrnú zálievku, pretože nezvládajú prelievanie ani naopak málo vody. Najlepšie je udržiavať pôdu vlhkú, potom nechať horné dva centimetre pôdy vyschnúť a znova dostatočne zaliať.