Jarné a letné zavlažovanie: Kto chce mať pekný trávnik, nech ho správne polieva!

Správne zavlažovanie je mimoriadne dôležité Zdroj foto: ahs.com

Dozviete sa veci, o ktorých ste v súvislosti so zavlažovaním možno nepočuli. Alebo ste o nich doteraz pochybovali. Skúste to s nami. Poradíme vám pár dôležitých a logických rád do života vášho trávnika z pohľadu zavlažovania. Správne zavlažovanie je mimoriadne dôležité pre váš trávnik.

Kedy a ako často zalievať?

Je to jednoduché, aj keď to bude mať možno niekto zložitejšie kvôli práci a povinnostiam. Máme pre vás dva varianty.

  1. Zalieva sa, keď trávnik klíči
    Tento spôsob zalievania je prácnejší, pretože ho musíme zalievať 4 až 5x denne. Čakáme, kým sa trávnik pekne zakorení a je hustý. Potom sa už vykonáva iba udržovacia fáza, čiže sa zavlažuje 3x denne. Keď je trávnik úplne zakorenený, zalievajte ho tak, aby sa voda dostala cca 15 cm hlboko. To zaistí pevnejšie a silnejšie korene.
  2. Trávnik nikdy nezalievajte od 12 do 18 hodiny
    Pretože naň svieti slnko. Od 12-tej hodiny do 15-tej je pre trávnik najväčšie sparno a dusno. Pokiaľ nechcete mať spálenú trávu, tieto hodiny vynechajte. Po tretej je už počasie chladnejšie, ale aj tak čakajte, než slnko úplne zapadne a v neskorších večerných hodinách vašu zatrávnenú plochu poriadne zalejte.Dva dôležité body zalievania:
  • Ranné rosenie trávnika je veľmi dôležité, zalievať ho môžete aj skoro, ešte pred siedmou hodinou ráno. Trávnik tak pripravíte na prípadný horúci deň.
  • Druhá fáza zalievania je o niečo dlhšia, zalieva sa po 20. hodine, keď už slnko zapadlo.
Plánujete zakladanie trávnika? Na toto nezabudnite

Čím zalievať?

Keď máte trávnik malý, stačí aj klasická krhla, ktorá sa dá kúpiť za pár eur. Záhradná hadica/priehľadná okolo 15 m stojí od 10 do 50 eur. Vám bude úplne stačiť tá najlacnejšia. Zavlažovače sú najdrahšie, prácnejšie sa aj zakladajú. Dajú sa ale načasovať a naprogramovať. Sami sa zapnú v určitú potrebnú hodinu, aj keď nie ste napríklad doma.

Pokiaľ chcete mať hustý a zdravý trávnik, myslite na to, že potrebuje veľa vody, dávkujte mu ju ale správne.