Jazmín nahokvetý: Tajomstvá úspešného pestovania

Jazmín nahokvetý: Tajomstvá úspešného pestovania Zdroj foto: Depositphotos

Táto atraktívna popínavá drevina dodá čaro do vašich záhrad aj počas zimy. Jazmín nahokvetý jednoducho musíte mať. 

Jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum) je okrasná rastlina, ktorá okúzľuje svojimi žiarivými žltými kvetmi kvitnúcimi v chladných mesiacoch. Táto nenáročná rastlina vie vyčariť nádhernú terasu a príjemnú vôňu, pričom ju môžete pestovať aj v menej priaznivých podmienkach. Ak sa chcete dozvedieť viac o pestovaní jazmína nahokvetého, nechajte sa inšpirovať týmito tipmi.

Vyberte správne stanovisko

Jazmínu nahokvetému sa darí najlepšie na slnečných až polotienistických miestach. Zvoľte miesto, kde bude mať dostatok svetla, no zároveň nebude vystavený priamemu poludňajšiemu slnku, ktoré by mohlo spáliť jeho listy.

Pôda a hnojenie

Jazmín nahokvetý uprednostňuje dobre priepustnú, hlinito-piesočnatú pôdu, ktorá je stredne vlhká. Pôda by mala byť bohatá na humus. Pri výsadbe odporúčame pridať kompost alebo hnojivo do výsadbovej jamky. Počas vegetačného obdobia môžete prihnojovať rovnako ako ostatné okrasné rastliny, pričom dobrým nápadom je použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka pre podporu kvitnutia. Ak je pôda dostatočne výživná, stačí prihnojiť raz za rok a to buď na jar, alebo zhruba v polovici jesene.

Najkrajšie popínavé dreviny pre krásu a eleganciu

Zalievanie

Mladé rastliny potrebujú pravidelné zavlažovanie, aby sa zakorenili a dobre rozrástli. Staršie kríky sú odolnejšie voči suchším obdobiam, no aj tak sa odporúča udržiavať konštantnú vlhkosť pôdy. Zabráňte však zamokreniu koreňov, pretože to môže spôsobiť ich hnilobu.

Orezávanie

Orezávanie je kľúčovým pre formovanie krásneho a kompaktného kríka. Po odkvitnutí odstráňte všetky suché a nepotrebné vetvy. Rez je dobré robiť na začiatku jari.

Rozmnožovanie

Jazmín nahokvetý sa dá ľahko rozmnožovať odrezkami. Skúste vybrať zdravé výhonky a umiestnite ich do vlhkej pôdy. Môžete ich zakryť priehľadným plastom, aby sa vytvorila vlhká mikroklíma, čo podporuje zakorenenie.

Pestovanie jazmína nahokvetého môže byť príjemným a zábavným zážitkom. Jeho žlté kvety voľne kvitnúce na holých vetvách prinášajú do záhrady krásu a sviežosť v období, keď iné rastliny už dávno odkvitli. S primeranou starostlivosťou a pozornosťou môžete jazmín nahokvetý pestovať tak, aby zdobil váš priestor svojou jedinečnou eleganciou.