Premeňte svoju záhradu na divočinu

premeňte svoju záhradu na divočinu zdroj: pixabay.com

Pedantne udržiavaná záhrada, ukážkovo vysadené kvetiny ako z učebnice, dokonale upravený trávnik a stromy. Na oko pekné. Skúste zmenu na divokú záhradu, pomôžete prírode.

 

Menej je niekedy viac

 

Nie všetko čo sa na prvý pohľad javí dokonalo, má dokonalý efekt. Anglický trávnik zarovnaný na predpísaný počet milimetrov a jeho pravidelná údržba. Na oko pekné, pre prírodu však nie príliš prospešné. Nemáte čas dvakrát týždenne behať po záhrade s kosačkou? Starať sa o živý plot a stromy či kvety? Nevadí, stavte na divokú záhradu.

Ako ušetriť vodu vo vašej domácnosti

Menej je niekedy viac. Platí to aj o starostlivosti o záhradu. Prišli na to mnohí záhradkári po celej Európe aj v USA. Problematike divokej záhrady sa venovala napríklad odborníčka Jenny Steelová a tá svoje zistenia a poznatky zhrnula do niekoľkých základných bodov.

 

Ekologický prístup pre vašu záhradu

 

Základný princíp divokej záhrady? Nechajte proste prírodu spraviť väčšinu práce za vás. Pesticídy a spreje nemajú podľa Steelovej v divokej záhrade svoje miesto. Odstraňujete tak dôležité zdroje potravy najmä pre vtáky. S mnohými škodcami, ako napríklad voškami, si príroda dokáže poradiť sama. Len treba vedieť, ako jej k tomu dopomôcť. Kríky ruží zničia vošky behom jednej sezóny. Vhodne umiestnite krmítko pre vtáky blízko ruží. Prilákate tak vtáky a tie sa o dotieravé vošky s radosťou postarajú.

 

Jazierko v záhrade

Pokiaľ máte záujem vytvoriť si divokú záhradu, aspoň malé jazierko by v nej nemalo chýbať, odporúča Steelová. Prilákate tak do svojej záhrady opeľovačov – včely a čmeliaky a tiež vtáky. V jazierku sa čoskoro zabývajú žaby, vďaka ktorým sa zníži množstvo obťažujúceho hmyzu. Zákony prírody nepustia – v prírode vždy niečo požiera niečo a keď vieme ako to správne využiť, máme vyhraté.

včela na kvete
zdroj: pexels.com

Hmyz dovolený

Hmyz je vo všeobecnosti pre väčšinu záhradkárov považovaný za niečo neželané. Treba si však uvedomiť, že práve hmyz má významný vplyv na udržiavanie zdravého ekosystému. Steelová radí nájsť vo svojej záhrade miesto pod kríkom, kde vytvoríte kôpku z vlhkých vetvičiek, úlomkov konárov a kôry. Výborné miesto pre chrobáky a ďalšie bezstavovce. Verte, vaša záhrada sa vám poďakuje.

 

Bez práce nie sú koláče: Platí aj pre záhradu

 

Ak ste si mysleli, že vytvorenie divokej záhrady spočíva v tom, že necháme všetko tak a záhrada sa o to postará časom sama, ste na omyle. Úplne ponechať záhradu napospas osudu nemôžeme. Rozrástol by sa v nej totiž nežiaduci plevel, ktorý by vytesnil slabšie druhy, no zároveň užitočnejšie. Preto je potrebné pravidelne ho odstraňovať. To sama príroda nezvládne.

Jednoduchá záhrada znamená uprataná záhrada

 

Ponúknite menu pre živočíchy

Pre správne fungujúci ekosystém sú potrebné tie správne živočíchy. Ako ich prilákať? Ponúknite im vhodné menu. V praxi, pestujte pre nich lákadlá. Napríklad taká majoránka. Priláka veľké množstvo hmyzu a skvele sa využije aj v našej kuchyni. Farebné kvitnúce kvetiny nielen rozjasnia našu záhradku, ale prilákajú žiadané motýle. Dôležité je zásobiť sa informáciami, aby ste postupom času pochopili vzťahy v prírode medzi rastlinami či živočíchmi. A objavíte nepoznanú krásu prírody.