Príprava pôdy na zimu: Prečo je rýľovanie v jeseni také dôležité? Zdroj foto: Depositphotos
Opadané listy zo stromov a pozbieraná posledná úroda z našich záhonov, nám dáva znamenie, že nastal čas rýľovania. Táto činnosť je jedným z kľúčových krokov, ktorý nám umožňuje pripraviť sa na ďalšiu sezónu. Prečo je rýľovanie také dôležité? Ako to urobiť správne a kedy presne nastáva čas rýľovania? Poďme si to vysvetliť, krok za krokom.
Rýľovanie nie je len fyzická práca. Je to spôsob, akým dokážeme zlepšiť kvalitu pôdy, aby nám poskytla všetko, čo od nej očakávame. Pri tejto činnosti sa deje niekoľko dôležitých vecí:
Najlepším časom na rýľovanie je jeseň, keď listy opadnú a úroda je pozberaná. Prečo práve teraz?
Každý, kto sa niekedy chytil rýľa, vie, že rýľovanie je poriadna drina. Aby sme si ju uľahčili a zároveň ju vykonali správne, držíme sa týchto zásad:
Príprava pôdy: Pred rýľovaním rozhoďme rovnomerne po povrchu pôdy maštaľný hnoj, kompost alebo hnojivá bohaté na draslík a fosfor. Tieto živiny sa pri rýľovaní zapracujú hlboko do pôdy, kde ich korene rastlín využijú.
Obracajme pôdu do správnej hĺbky: Ideálna hĺbka rýľovania je 20 až 25 centimetrov. Tak zabezpečíme, že pôda bude dostatočne prevzdušnená a pripravená na príjem živín.
Odkrajujeme čo najtenšie kusy zeme: Menšie kusy pôdy sa obracajú ľahšie a výsledok bude kvalitnejší. Navyše takto skôr odhalíme aj väčší kameň, korene burín či iných škodcov, ktoré treba hneď odstrániť.
Opatrnosť v blízkosti rastlín: Okolo stromov, kríkov a viniča rýľujme veľmi opatrne, aby sme nepoškodili ich koreňovú sústavu.
Nie vždy nám počasie hrá do karát. Ak je pôda tvrdá a suchá, môžeme si pomôcť jednoduchým trikom – niekoľko dní pred rýľovaním pôdu dobre polejme. Voda zmäkčí vrchnú vrstvu a rýľovanie bude oveľa jednoduchšie.
Ešte predtým, ako začneme rýľovať, treba urobiť niekoľko vecí, a to:
Zber zeleniny: Ak sme si na jeseň nechali na záhone hlúbovú alebo koreňovú zeleninu, je najvyšší čas ju pozberať. Pri zbere dávajme pozor, aby sme zeleninu nepoškodili – pri skladovaní by sa totiž mohla rýchlo pokaziť.
Zapracovanie zeleného hnojiva: Ak sme na záhone pestovali rastliny určené na zelené hnojenie, ako je napríklad ďatelina, facélia či horčica, teraz nastal správny čas ich zapracovať do pôdy. Tieto porasty zlepšujú kvalitu zeme a obohatia ju o živiny.
Keď dokončíme rýľovanie, pôdu nechajme v hrubej brázde. Prečo?
Lepší príjem vody: Pôda v hrubých hrudách lepšie absorbuje zimnú vlahu.
Mrazy: Zimné mrazy prirodzene rozdrvia veľké hrudy na menšie, čo nám na jar ušetrí prácu.
Na začiatku sezóny potom stačí pôdu pohrabať a pripraviť na osadenie. Na väčších plochách môžeme použiť aj smyk, brány, kultivátor alebo valce, podľa stavu pôdy.
Rýľovanie môže byť náročné, no výsledky stoja za to. Každý kúsok pôdy, ktorý teraz obrátime a pripravíme, nám na jar vráti dvojnásobok v podobe zdravej a bohatej úrody. Záhrada nám svoju starostlivosť vždy odplatí.
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…
Viete, prečo po cibuli plačeme a odkiaľ sa vlastne vzala? Spoznajte zaujímavé fakty o tejto…