Najbežnejšie choroby a škodce ríbezlí a egrešov

Najbežnejšie choroby a škodce ríbezlí a egrešov Zdroj foto: Depositphotos

Žiaľ ani ovocné kríky neobchádzajú problémy. Toto sú najbežnejšie choroby a škodce ríbezlí či egrešov.

Pestujete na svojej záhrade ovocné kríky? Pozor na tieto najbežnejšie choroby a škodce, ktoré môžu zničiť vašu úrodu.

Antraknóza ríbezlí

Ak sa vám na starších listoch na spodnej časti listovej čepele začínajú objavovať okrúhle hnedé škvrny veľké asi 1 – 1,5 mm, ide pravdepodobne o antraknózu. V prípade extrémneho napadnutia môžu napadnuté listy predčasne opadnúť, čo má za následok oslabenie rastu, znížený priebeh fotosyntézy a zníženú mrazuvzdornosť počas zimných mesiacov. V rámci ochrany je najlepšou alternatívou výsadba odolných odrôd. Ak sa s týmto ochorením stretávate pravidelne, je potrebné použiť pred kvitnutím postrek proti hubovým ochoreniam.

Najčastejšie choroby a škodce ríbezlí a egrešov
Listy poškodené voškami, zdroj foto: Depositphotos

Voška ríbezľová

Ďalším častým škodcom je voška ríbezľová. Jej prítomnosť zistíte podľa pľuzgierov na mladých listoch tvoriacich sa najmä počas jari. Mávajú zväčša priemer 0,5 – 3 centimetre. Tieto pľuzgieriky sú väčšinou červenkasté a žltkasté. Na spodnej strane listov vidieť zhluky vošiek. Napadnuté časti rastlín treba odrezať. Ak sa u vás tento škodca vyskytuje pravidelne, ošetrite počas predjarného obdobia kríky olejovou emulziou s insekticídnym prípravkom a tiež dobre poumývajte celú nadzemnú časť rastliny.

Ideálne rastliny pre slnečný balkón: Doprajte si farbu a živosť

Americká múčnatka egreša

Ide o hubové ochorenie, ktoré sa zvykne objavovať na mladých výhonkoch koncom mája. Huba je nebezpečná, pretože dokáže v krátkom čase poškodiť vegetačný vrchol letorastu, čo má za následok zastavenie a výrazné oslabenie rastu. Následne sa ochorenie môže preniesť z listov na samotné plody. Spoznáte to podľa toho, že na egrešoch vznikne biely až sivý povlak. Pomáha výsadba odrôd, ktoré sú voči múčnatke rezidentné, ako je napríklad  Captivator, Rolanda, Spinefree a ďalšie.