Ako si vyrobiť biorepelent proti kliešťom

Biorepelent proti kliešťom Zdroj foto: Depositphotos

Sezóna tohto neželaného hmyzu je v plnom prúde. Čo robiť, keď si chceme bez strachu užiť chvíle vo svojej záhradke? Vyskúšajte nasledujúci recept, ako si vyrobiť biorepelent proti kliešťom.

Borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie prenášané zväčša kliešťami, ktoré postihuje celý organizmus. Najskôr sa prejavuje rozsiahlou červenou vyrážkou, ktorá môže byť rôznej veľkosti. Ochorenie môže prejsť do ďalších, ťažšie liečiteľných štádií. Neskôr sa objavuje únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny a mnoho ďalších. Neliečená alebo liečená v nedostatočnej dávke a dĺžke môže prejsť do chronického štádia s postihnutím prakticky ktoréhokoľvek systému.

Kliešte tiež prenášajú encefalitídu. Preto biorepelent nebude na škodu veci. Kliešťová encefalitída sa najčastejšie prejavuje ako dvojfázové ochorenie. V lepšom prípade nemusí druhá fáza nastúpiť. Prvú fázu charakterizuje horúčka, únava, bolesti hlavy a svalov, nevoľnosť. V druhej fáze už nastupujú príznaky meningitídy. K nej sa môže, ale nemusí pridať encefalitída.

Prvá fáza trvá priemerne 5 dní, druhá 7 dní, ale aj dlhšie. Horšie je, že príznaky si nemusíte hneď všimnúť. V každom prípade, ochorenie útočí na centrálny nervový systém, takže nám môže spôsobiť dlhodobé neurologické problémy, dokonca smrť.

Ako sa však chrániť pred kliešťami, pokiaľ nechcete absolvovať očkovanie, ktoré musíte viackrát opakovať a je pomerne dosť finančne náročné? Máme pre vás zaručený recept proti kliešťom.

Ako sa chrániť pred kliešťami a minimalizovať riziko nákazy

Tento domáci biorepelent „objavili“ vo Švédsku a dokáže si ho pripraviť úplne každý.

Ako si vyrobiť biorepelent proti kliešťom

Na prípravu potrebujete:1 balenie rozmarínu1 liter vody1 lyžicu vínneho octu. Vodu privedieme do varu. Následne ju odstavíme z ohňa a vysypeme do vody celý rozmarín, ktorý necháme vylúhovať až do vychladnutia. Odvar si scedíme a pridáme do neho 1 lyžicu vínneho octu. Biorepelent prelejte do nádoby s rozprašovačom a vložte ho do chladničky. Pred každým výletom do prírody si nasprejujte celé telo aj vrátane obuvi a kliešte vám už nebudú robiť žiadne problémy.