Ako často môžete meniť krmivo pre mačky

Ako často meniť krmivo pre mačky Zdroj foto: Depositphotos

Kedy býva zmena jedla potrebná a ako často môžete meniť krmivo pre mačky? Záleží od niektorých skutočností.

Majitelia mačiek sú niekedy ochotní zájsť až do krajnosti, aby urobili svojho domáceho maznáčika šťastnejším, a „spestrenie ich stravy“ je jedným zo spôsobov. Je to však bezpečné a ako často skutočne potrebuje toto zviera meniť jedlo?

Ako často môžete meniť krmivo pre mačky

Ľudia potrebujú väčšiu rozmanitosť v jedle ako mačky. Pre vášho štvornohého maznáčika je preto lepšie vybrať si vyvážené jedlo, ktoré bude vaša mačka jesť dlho. Náhla a bezdôvodná zmena stravy môže u domáceho maznáčika spôsobiť stres. 

Ale v niektorých prípadoch je zmena stravy potrebná. Malo by sa to robiť však postupne. Je dôležité, aby ste sa pred akýmikoľvek zmenami v stravovaní poradili so svojím veterinárnym lekárom. Tu sú dôvody, kedy mačka vyžaduje zmenu krmiva.

Ako sa zbaviť krtka, objavte prirodzené spôsoby

Dospievanie

Ako mačky starnú, ich potreby sa menia: čo je vhodné pre mačiatka, nie je vhodné pre dospelé mačky. Okrem toho sú krmivá pre mačiatka dosť kalorické a ich konzumácia dospelou mačkou môže spôsobiť nadváhu. Preto musíte svojho domáceho maznáčika preorientovať na krmivo pre dospelých.

Kastrácia a sterilizácia

Po sterilizácii a kastrácii sú zvieratá vyrovnanejšie, poslušnejšie a pokojnejšie. Zmiznú hormonálne problémy a správanie, ktoré s nimi súvisí, ako je napríklad hlasné mňaukanie a nepokojné správanie pri hľadaní partnera. Zvieratá sú v dôsledku vykonávaných operácií náchylné na priberanie a existuje aj riziko vzniku urolitiázy. Preto po ukončení zákroku potrebujú tieto domáce zvieratá špeciálne jedlo.

Ako často môžete meniť krmivo pre mačky
Zdroj foto: Depositphotos

Starnutie

Po 7 rokov sa metabolizmus mačky začína meniť. Navonok sa zmeny nemusia prejaviť, ale domáce zviera už potrebuje špeciálnu starostlivosť a pozornejší prístup k výžive. Vekom sa živiny a vitamíny horšie vstrebávajú, preto by krmivo malo obsahovať optimálny pomer živín.

Tehotenstvo

Počas tehotenstva sa potreby organizmu zvyšujú a mačka potrebuje krmivo s vysokým obsahom vitamínov a minerálov. V tejto fáze je vhodné krmivo vyvinuté veterinármi pre mačiatka a budúce matky.

Zlý stav srsti

Zlá kvalita srsti, nadmerné pĺznutie a iné zmeny, ktoré boli predtým pre domáceho maznáčika nezvyčajné, môžu byť dôvodom na zmenu potravy, ak veterinár vylúčil iné ochorenia.

Choroby

Aby ste si udržali dobrú kvalitu života, váš veterinár vám môže odporučiť, aby ste prešli na špeciálnu diétu. Napríklad, ak má mačka alergie, poruchy trávenia, zhoršenú funkciu pečene / obličiek, cukrovku a iné ochorenia.

Odmietanie jedla

Ak mačka odmieta normálne jesť, odporúča sa poradiť sa s veterinárnym lekárom, pretože to môže byť príznakom vážneho ochorenia. Niekedy dôvod spočíva v tom, že domáce zviera chce zmenu. V tomto prípade môžete mačke skúsiť ponúknuť iné krmivo.

Sú aj prípady, kedy sa zmenou krmiva mačke chuť do jedla nevráti. Patria sem choroby, sťahovanie, očkovanie, ale aj veľmi mladý a vysoký vek domáceho maznáčika.