Kedy je najlepší čas zalievania cez leto?

Kedy je najlepší čas zalievania

Zavlažovanie neprináša iba zdravšie rastliny a zeleninu, ale aj vysoké účty za vodu. Poradíme Vám Kedy je najlepší čas zalievania cez leto.

Vystihnúť správny čas zalievania cez horúce letné dni je niekedy skutočným umením. Niektorí ľudia sa spoliehajú na automatické postrekovače, iní zalievajú, keď prídu domov po práci alebo na večer, keď zájde slnko. Správna frekvencia zalievania záleží aj od rastlín, ktoré pestujete. Je potrebné nájsť rovnováhu v správnom načasovaní, pretože príliš časté zalievanie môže byť síce prospešné pre zdravšie rastliny, ale určite nie pre naše peňaženky pri účtoch za vodu.

Ako ušetriť vodu vo vašej domácnosti

Ranné zalievanie verzus večerné zalievanie

Kedy je najlepší čas na polievanie rastlín v záhradách? Niektorí zavlažujú doobeda alebo skoro ráno, keď sa ešte  na listoch nachádza ranná rosa. Alebo neskoro večer, keď už počuť vo vzduchu cvrčkov. Je správne zalievať ráno z postrekovačov alebo s dažďovou vodou. Umožňuje to listom rýchlo schnúť a vstrebať potrebné živiny. Ale nie každý má čas vstávať o šiestej ráno do záhrady kvôli polievaniu kvetov. Preto, ak je pre vás lepšie polievať vždy večer, urobte to tak. Počkajte, kým zájde slnko, pretože ak by ste polievali kvety uprostred dňa, bude to mať za následok ich rýchlejšie uhynutie.

 

Ako zalievať trvalky

Vedieť, či máte trvalky alebo len sezónne bylinky je dôležitým faktorom pri rozhodovaní o tom, kedy zalievať rastliny počas letných horúčav. Ročné rastliny sú tie, ktoré ukončujú svoj životný cyklus v jednom vegetačnom období a majú plytké koreňové systémy. To znamená, že ak voda klesne a pôda vyschne pod pár centimetrov pôdy, začnú rastliny trpieť a schnúť. Patria sem napríklad: nechtík lekársky, pelargónia alebo netýkavka. Tieto kvetiny je potrebné polievať veľmi často, dokonca niekedy viackrát denne.

ako správne zalievať cez leto
Zdroj foto: Pixabay

Vyschnutá pôda

Neexistuje rastlina, ktorá by bola odolná voči suchu. Každý jeden kvet potrebuje pre svoj život závlahu, aj keď v niektorých zriedkavých prípadoch veľmi ojedinelú. Ak chýba vo vašej záhrade dostatočná závlaha, povedie to k odumretiu rastlín, zakrpatenej zelenine či malým plodom. Rovnako je to aj pri ovocných stromoch, ak sú plody z vášho stromu veľmi malé, problém môže byť aj v nedostatočnom zavlažovaní.