Kedy je spln mesiaca v roku 2020

spln mesiaca zdroj: pexels.com

Spln mesiaca je nádherný prírodný úkaz, ktorý sa pravidelne opakuje. Kedy sa môžete tešiť na spln mesiaca v roku 2020? Dozviete sa v nasledujúcom článku

Čo je spln mesiaca a aký má účinok na ľudí?

Spln je jednou z fáz mesiaca. Nastáva vtedy, keď sa mesiac dostane do polovice svojej púte okolo Zeme. V čase splnu sa Zem nachádza medzi slnkom a mesiacom.

Nie je tajomstvom, že už pár hodín pred splnom a niekoľko hodín po splne zmena lunárnych impulzov vplýva na ľudí – najmä na ženy a deti. No tiež aj na zvieratá. Tento prírodný úkaz zvyšuje nervozitu, hádky, pribúdajú dopravné nehody, stúpa stres. Zvieratá sú nervóznejšie a podráždenejšie.

Citliví jedinci sa sťažujú na zhoršenie kvality spánku počas splnu mesiaca. Majú problémy zaspať a častejšie sa počas noci budia. Pri splne mesiaca sa aktivita mozgu spojená so spánkom znižuje zhruba o jednu tretinu. Tiež klesá hladina hormónu melatonínu, ktorý je zodpovedný za spánkové procesy. So splnom mesiaca je tiež spojená horšia hojivosť rán. Očkovania či operácie si plánujte podľa možnosti mimo obdobia splnu.

spln mesiaca
zdroj: pexels.com

Kedy nastane v roku 2020

V roku 2020 budeme svedkami splnu mesiaca 13-krát. Každý mesiac si ho užijeme raz, len v októbri to vychádza na dva splny. Kedy je spln mesiaca v roku 2020?

 1. január
 2. február
 3. marec
 4. apríl
 5. máj
 6. jún
 7. júl
 8. august
 9. september
 10. október
 11. október
 12. november
 13. december