Kedy nastáva migrácia vtákov? Toto sú zaujímavé fakty

Kedy nastáva migrácia vtákov Foto: Pixabay

Vtáky nemajú kalendáre ako my. Používajú na to rôzne faktory, aby určili, kedy sa začne jeseň. Kedy nastáva migrácia vtákov a podľa čoho sa orientujú, aby dokázali migrovať? Prezradíme vám zaujímavé fakty.

Kedy nastáva migrácia vtákov a podľa akých znakov dokážeme rozpoznať, že ide o migráciu? Existujú stopy, podľa ktorých to môžeme ľahšie rozpoznať.

Migrácia vtákov podľa oblastí

Ak chceme využiť migráciu jesenných vtákov, musíme vedieť, kedy migrujú v oblasti, v ktorej žijeme. Kedy nastáva migrácia vtákov na severnej pologuli? Jeseň sa tu vyskytuje od začiatku do polovice septembra a končí v polovici novembra alebo začiatkom decembra. Na južnej pologuli nastáva jeseň a tým migrácia vtákov od polovice do konca marca. Končí na začiatku mája alebo začiatkom júna.

 Lokálne sledovanie migrácie vtákov

Vtáky dokážu pri migrácii preletieť veľké vzdialenosti. Sú však znamenia, podľa ktorých ich môžeme zachytiť, keď prelietajú cez náš región a túto hromadnú migráciu zachytiť.

Kedy nastáva migrácia vtákov
FOTO: Pixabay
  1. Lovecká sezóna

Lovecká sezóna vtákov je zväčša načasovaná počas špičkovej migrácie. Stačí, ak sa oboznámime s miestnou loveckou sezónou, v ktorom čase prebieha lov vtákov, ako sú kačice, husi, prepelice, bažanty a rôzne iné divé vtáky. 

  1. Objektív na dvore

Môžeme sledovať vtákov, ktorí žijú v našej blízkosti. Ak si ich správanie budeme všímať rok čo rok, dozvieme sa, kedy naši známi spoločníci opúšťajú obydlie a putujú doďaleka. Môžeme si tento počin zapisovať každý rok do kalendára a podľa toho zistíme, kedy nastáva migrácia vtákov z okolia nášho obydlia.

Ako prilákať vtáky v zime na vašu záhradu
  1. Kŕdle vtákov

Lastovičky patria medzi sťahovavé vtáky a rovnako ako ony aj mnohé iné pri migrácii vytvárajú obrovské kŕdle na jeseň tesne pred odchodom na migračnú cestu. Ak ich zbadáme sedieť na drôtoch vo veľkých húfoch alebo v okolí hniezd, migrácia sa začala. 

  1. Pohlavie

Migračné obdobie pri niektorých druhoch spoznáme tak, že napríklad u kolibríka škoricového zrelé samce migrujú o týždeň skôr ako samice. Zmiznutie mužského pohlavia môže byť znamením, že sa začala migrácia.