Kedy sa mačka hrá a kedy bojuje? Takto to rozlíšiť

Kedy sa mačka hrá a kedy bojuje? Takto to rozlíšiť Zdroj foto: Depositphotos

Ak ste chovateľom mačiek, určite ste si všimli, že váš štvornohý chlpáč niekedy až prehnane reaguje počas hry. Kedy sa mačka hrá a kedy bojuje? Všímajte si jej správanie

Ako rozlíšiť, kedy sa mačka hrá a kedy bojuje? Aktívna hra vášho domáceho maznáčika vás niekedy môže vystrašiť. Toto zviera má už stanovené od prírody, že potrebuje precvičovať svoje lovecké schopnosti. Na tomu práve slúži hra. No niekedy môže nevinná hra prejsť do ozajstného súboja. Poradíme vám, ako to zistiť.

Sledujte reč tela

Pre mačiatka sú hry mimoriadne dôležité. Okrem zdokonaľovania loveckých zručností sa zvieratá týmto spôsobom socializujú. Vedci zistili, že nedostatok komunikácie s inými mačiatkami v prvých týždňoch (až 10 týždňov) života môže nepriaznivo ovplyvniť nervový systém domáceho maznáčika. Zviera sa môže stať agresívnym, nervóznym, čo vedie k tendencii, že bude v dospelosti bojovať s ostatnými mačkami.

Najlepší spôsob, ako zistiť, o čo týmto zvieratám ide, je pozorne ich sledovať, pretože mačky majú výraznú reč tela. Často môže byť nálada mačky určená jej trupom, polohou vzhľadom na konkrétny objekt, ako aj polohou jednotlivých častí tela. Pri komunikácii medzi našimi chlpatými kamarátmi hrajú dôležitú úlohu aj zvuky.

  • Vrčanie a prskanie – mačka vrčí a prská iba vtedy, keď sa blíži skutočný nepriateľ. Nikdy nie počas hry.
Ako chrániť vášho psa či mačku pred kliešťami
  • Všímajte si polohu uší vášho zvieraťa. Keď sa mačky hrajú, ich uši smerujú nahor alebo dopredu. Ak domáce zvieratá začali skutočný boj, uši budú mať sklopené.
  • Venujte pozornosť aj pazúrom. Ak sa zviera hrá, má ich skryté, aby si mačky navzájom nespôsobili zranenie. Počas boja potrebujú ublížiť, takže budú pripravené na obranu.
  • Ozajstný boj prezradí aj naježená srsť. Keď sa totiž mačky hrajú, ich srsť zostáva pokojná a počas boja je naježená. Vďaka tomu sa mačky snažia vyzerať vizuálne väčšie a snažia sa vystrašiť svojho súpera.
  • Pozor i na rozdelenie rolí. Pri hraní mačky často menia úlohy: najprv jedna útočí, potom druhá. Počas boja sa zvyčajne jeden maznáčik správa agresívne, útočí na nepriateľa, zatiaľ čo druhý sa snaží vyhnúť úderom a utiecť.