Koriander siaty: Všetko, čo treba vedieť o jeho pestovaní a zbere

koriander siaty je zaujímavou bylinkou Zdroj foto: Pixabay

Táto voňavá, rýchlo rastúca bylina určite nájde využitie i vo vašej kuchyni. Koriander siaty sa oplatí mať i vo vašej záhrade. Máme pre vás tipy, ktoré sa vám zídu pri jeho pestovaní.

Koriander siaty je veľmi zaujímavou voňavou bylinkou, ktorá nájde uplatnenie v nejednej kuchyni. Dodá tú správnu chuť najmä omáčkam. Máte skúsenosti s jeho pestovaním? Ak nie, tu je zopár tipov pre vás.

Ako sadiť koriander

Koriander vysádzajte na jar po poslednom dátume mrazu alebo na jeseň. Tejto rastline sa nebude dariť počas letných horúčav, pretože jeho vňať sa zvykne skrúcať a vädnúť.  Najlepšie je zvoliť mu slnečné stanovište, ktoré pre prípad môžete chrániť pred prílišným horkom. Počas leta zvyčajne táto bylinka začne kvitnúť. Takáto vňať však už nie je vhodná na použitie v kuchyni, pretože nadobudne horkú chuť. Koriander je schopný samovýsevu, tak pri jeho výsadbe treba na to myslieť.

Semená vysaďte do ľahkej, dobre priepustnej pôdy a rozmiestnite ich vo vzdialenosti 3 až 5 centimetrov. Semená sejte v trojtýždňových intervaloch, aby ste mohli pokračovať v zbere. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť približne 30 cm.
Koriander potrebuje počas klíčenia dostatok závlahy, preto semená po vysadení pravidelne polievajte.

Ako rozmnožovať liečivé bylinky

Ako sa starať o sadenice

Sadenice vyžadujú počas celého vegetačného obdobia pravidelné polievanie.  Akonáhle sú rastliny pekne rozvetvené, môžete zo zálievky ubrať. Udržujte ich vlhké, dávajte však pozor, aby ste koriander nepreliali vodou.
Počas vegetačného obdobia prihnojte raz alebo dvakrát dusíkatým hnojivom.  Aby ste zabránili výskytu buriny, môžete okolo rastlín naniesť vrstvu nástielky, ktorá udrží i vlhkosť.

Kedy zbierať koriander

Koriander je vhodné zbierať, kým jeho vňať je ešte mladá a pri zemi. Keď mu totiž dorastie stopka, rastlina ide do semena. Ak chcete mať ďalšiu úrodu tejto bylinky, môžete koriander nechať, nech sám vyseje a celý proces opakovať nanovo.
Môžete tiež rastlinu odstrániť celú naraz. To však znamená, že po zvyšok vegetačného obdobia nebudete môcť pokračovať v zbere.