Krb na chate či dome: Čo treba o ňom vedieť

krb na chate Zdroj foto: Pixabay

Kde ho umiestniť a aké sú aktuálne trendy? Zistite, čo treba vedieť, ak chcete mať krb na chate alebo dome.

Krb na chate vie vytvoriť kúzelné čaro domova. No predtým, ako sa ho rozhodnete vybudovať vo vašom obydlí, treba vedieť niekoľko skutočností.

Kde umiestniť krb

Ešte pred samotnou realizáciou krbu si treba premyslieť jeho umiestnenie. To záleží od dispozície domu alebo chaty. Ideálnym miestom pre tento tepelný zdroj je centrálne umiestnenie, pretože teplo od zdroja distribuuje rovnomerne do priestoru.

Ako odstrániť mach zo strechy?

Vykurovať alebo nevykurovať krbom celý dom

Ak chcete na kozub napojiť centrálne vykurovanie, treba pred samotnou realizáciou zvážiť typ krbu. Napríklad teplovodné krby a pece dokážu ohriať vodu v teplovodnom výmenníku a tú následne uskladniť do akumulačnej nádrže. Toto teplo je potom možné dopraviť do ostatných miestností domu ako pri klasickom kúrení pomocou radiátorov. Teplovodné krby sú však drahšie na investíciu, ale zase dokážu pohodlne vykúriť celý dom alebo chatu.

Aktuálne trendy krbov

Medzi najobľúbenejšie tvary krbov sú rohové, obojstranné alebo trojstranné presklenia kozubových vložiek. Pri čelných preskleniach sú módne širokouhlé formáty, aby sme si mohli vychutnať pohľad na oheň čo najviac. Taktiež prevládajú čisté, jednoduché línie. Čoraz populárnejšími sa tiež stávajú dvierka, ktoré sa neotvárajú smerom do priestoru ale napríklad hore. S materiálov sa v súčasnosti najviac využíva teploodolná kachliarska omietka.

Ako dlho sa kozub stavia

Výstavba kozuba závisí aj od toho, pre aký typ sa rozhodnete. Štandardný akumulačný kozub je možné postaviť už za 6 dní. V prípade zložitejších stavieb, ako napríklad kachľovej pece, sa práce môžu predĺžiť aj na tri týždne.