Kompostovanie môže byť pohodlný spôsob, ako sa zbaviť odpadu a pomôcť životnému prostrediu. Tu je krok za krokom ako kompostovať v byte.
Mnohí obyvatelia bytov váhajú začať kompostovať kvôli obavám, čo spravia rozkladajúce sa zvyšky v malom priestore. Priláka kompostovanie v byte ploštice? Bude zápach z kompostovania znesiteľný?
Pri správnom postupe je úplne možné kompostovať v byte – bez toho, aby ste obetovali príliš veľa miesta, prilákali inváziu hmyzu alebo vystavili seba (a všetkých hostí a susedov ) nepríjemným zápachom. Ak vás táto téma zaujíma, naučíme vás ako krok za krokom ako kompostovať v byte.
Aby ste boli úspešní, mali by ste pochopiť, čo je kompost, čo môžete a čo nemôžete kompostovať v byte a ako si postaviť vlastný kompostovací zásobník vhodný do bytu.
Kompost je prírodná, zemitá látka, ktorá vzniká rozkladom organickej hmoty. Kombinácia „zelených“ a „hnedých“ materiálov (ktoré nemusia byť nevyhnutne zelenej alebo hnedej farby) je potrebná na udržanie správnej rovnováhy baktérií, ktoré premieňajú odpad na kompost. Tento proces trvá niekoľko mesiacov alebo aj dlhšie v závislosti od veľkosti kompostéra, teploty vo vnútri kontajnera a typu rozkladaného materiálu. Kompost je pripravený, keď v kompostovom materiáli identifikujete len málo (ak vôbec nejaké) útržky a vydáva mierne sladkú, zemitú vôňu. Hotový kompost vyzerá ako pôda, má tmavú farbu a jemnú štruktúru.
Ideálny kompost: Takto ho treba ošetrovať.Kompostovanie je skvelý spôsob, ako premeniť zvyšky jedla a niektoré položky domáceho odpadu na „ čierne zlato “, čo je prospešné pre vašu vonkajšiu záhradu alebo vnútorné izbové rastliny. Je však nevyhnutné vedieť, čo možno a čo nemožno kompostovať, aby ste predišli zápachu a plesniam.
Tu sú niektoré z najbežnejších položiek, ktoré možno kompostovať:
Všimnete si, že v zozname kompostovateľných položiek chýba mäso, kosti, mliečne výrobky a tuky. Tieto veci sa vo všeobecnosti neodporúčajú pridávať do kompostéra. Pridávanie živočíšnych produktov do kompostéra môže totiž spôsobiť zápach a prilákať hmyz či hlodavce.
V ďalšej časti vás naučíme, ako si vyrobiť vhodný kompostér do bytu.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…