Zbavte sa švábov: Tu je 6 krokov, ktoré fungujú

Zbavte sa švábov: Tu je 6 krokov, ktoré fungujú Zdroj foto: Depositphotos

Zväčša každý hmyz vo vašej domácnosti je veľmi nepríjemný a niekedy je problém s jeho odstránením. Zbavte sa švábov prostredníctvom nasledujúcich šiestich rád, ktoré naozaj fungujú.

Mali ste niekedy problém so švábmi? Nemusíte sa za to hanbiť. Ide totiž o bežnú komplikáciu, s ktorou sa môžu potýkať i čistotné domácnosti. Šváby sa zvyknú zhromažďovať na miestach, kde môžu nájsť zvyšky potravy. Napríklad umývačka riadu alebo drez vytvárajú ideálne prostredie a pritom nejde o silné znečistené miesta. Ďalej si tento hmyz môžete priniesť v krabici z obchodu, takže treba byť opatrný. Máte doma týchto neželaných obyvateľov? Zbavte sa švábov vďaka týmto krokom, ktoré naozaj fungujú.

Krok 1: Odstráňte všetky zdroje, ktoré môžu priťahovať švábov

Šváby potrebujú na prežitie vodu a zvyšky potravín, preto treba najskôr domácnosť dôkladne prezrieť a zbaviť prípadných zdrojov obživy. Myslite aj na miesta za šporákom, umývačkou riadu, v blízkosti drezu, pod posteľami a podobne. Všade tam môže mať tento nepríjemný hmyz skrýše a zdroje potravy. Takisto je potrebné dôkladne upratať i špajzu. Ak zavárate a stane sa vám, že kompóty so zaváraninami sú z vrchu lepkavé, všetky ich poutierajte. Takisto sa uistite, či nie je niekde v domácnosti stojatá voda.Tieto chrobáky vydržia totiž dlho bez jedla, ale bez vody zomrú v priebehu niekoľkých dní. Nezabudnite ani na vodu v rýchlovarnej kanvici, ktorú z nej radšej vždy vylejte a nikdy nenechávajte cez noc. Pozor aj na misky z vodou, ktorú máte prichystanú pre vaše domáce zvieratá. Takisto ju počas noci vylejte. Šváby milujú papier a kartónové krabice, preto ich použitie v domácnosti minimalizujte.

Mole v šatníku: Ako sa s nimi vysporiadať?

Krok 2: Dôkladné čistenie

Ako bolo spomenuté vyššie, šváby priťahuje špina, preto treba domácnosť dôsledne vyčistiť a dezinfikovať. Umyte každý povrch, najmä podlahy. Určite nenechávajte omrvinky bez povšimnutia a takisto i v prípade rozliatych tekutín. Pri čistení domácnosti nevynechajte ani šporák, ktorý zbavte mastnoty a prípadných zvyškov jedál.

Krok 3: Utesnite svoj dom

V ďalšom kroku je čas zalepiť všetky potenciálne diery, ktoré môžete mať vo svojom dome. Šváby môžu preliezť aj cez najmenšiu škáru vo dverách alebo stenách. Takže budete musieť utesniť napríklad miesto okolo vodovodného potrubia, umývadiel a dverí pomocou tesniacej lišty a tmelu. To isté urobte aj okolo okien.

Akonáhle je váš dom zapečatený, uprataný a vyčistený, môžete bojovať so švábmi, ktoré sa už dostali do vášho domu.

Krok 4: Použite pasce

Zaobstarajte si pasce na šváby, ktoré zoženiete v každom záhradkárskom obchode alebo v predajni s drogériou. Umiestnite ich tam, kde sa pravdepodobne môže tento hmyz pohybovať. Napríklad pod drez, posteľ, v blízkosti sporáka a podobne.

Krok 5: Urobte si vlastné pasce

Na výrobu vlastnej domácej pasce proti švábom použite borax. Postup je nasledovný: Zmiešajte borax s kakaom a cukrom a posypte týmto práškom napríklad podlahu kuchyne. Nechajte pascu nachystanú cez noc. Ak máte malé deti a domácich maznáčikov, radšej miestnosť pred nimi na noc uzamknite.

Krok 6: Udržiavajte domácnosť stále čistú, bez zdrojov potravy

Podarilo sa vám zbaviť švábov? Aj tak nezaspite na vavrínoch. Keďže šváby priťahuje takmer čokoľvek, nezabúdajte pravidelne odstraňovať zvyšky jedál a dôkladne čistiť najmä kuchyňu. Omrvinky totiž okrem švábov môžu byť obživou aj pre iný hmyz. Napríklad mravce, ploštice a podobne.