Všestranný bórax a jeho použitie, ktoré vám ušetrí čas a peniaze

všestranný bórax Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, na čo všetko sa dá použiť táto látka? Všestranný bórax má naozaj mnoho využití. Spoznajte, aké.

Možno ste sa už stretli s bielym práškom zloženom z drobných kryštálikov. Ide o boritan sodný, tetraboritan sodný alebo boritá soľ. Všestranný bórax má naozaj mnoho využití. Spoznajte niektoré z nich.

Použitie v kuchyni, ktoré ušetrí peniaze

Zlepšuje účinky umývačky riadu a zároveň ju čistí

Ak máte umývačku riadu, určite ste si všimli, že niekedy riad nebýva dobre umytý a tiež, že vaša umývačka riadu je niekedy poriadne znečistená. Borax môže vyriešiť obidva problémy. Iba nasypete 1 – 2 šálky bóraxu do spodnej časti umývačky riadu. Potom ju spustíte ako obvykle. Čistí súčasne riad aj umývačku riadu.

Urobte si bylinkové vankúše snov pre lepší spánok

Odstráni pachy z chladničky

Ak vám v chladničke niečo nepríjemne zapácha, skúste ju umyť roztokom teplej vody a bóraxu, ktorý si pripravíte z jedného litra a lyžice bóraxu. Po dokončení opláchnite chladničku studenou vodou.

Odstraňovač hrdze

Bórax vám pomôže aj pri odstraňovaní hrdze. A to tak, že na mokrú špongiu nasypete bórax a pokvapkáte citrónovou šťavou. Potom ňou pretrite zhrdzavené miesto.

Čistič drezu v kuchyni alebo v kúpeľni

Vedeli ste, že aj drez sa dá efektívne vyčistiť pomocou bóraxu? Stačí, keď šálku bóraxu zmiešate s ¼ šálkou citrónovej šťavy. Zmesou pretrite drez a  potom ho utrite špongiou. Nakoniec opláchnite a vydrhnite súčasne horúcou vodou, aby ste tiež odstránili škvrny z umývadla.

Vyrieši upchatý odtok

Bórax vám pomôže aj vtedy, ak máte upchatý odtok, Stačí, ak do výlevky dáte ½ šálky boritanu sodného. Potom ho vypláchnite dvoma šálkami vriacej vody. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Nakoniec odtok prepláchnete tak, že necháte bežať vodu asi 5 minút, aby sa všetko prepláchlo.

Záhrada pre seniorov: Ako sprístupniť pestovanie zeleniny

Použitie v kúpeľni, ktoré ušetrí čas a peniaze

Svieže uteráky či posteľná bielizeň

Ako predĺžiť životnosť vašim uterákom? Vyskúšajte bórax. Bielizeň namočte do dvoch šálok boritanu sodného, ktoré ste zmiešali s dvoma litrami vody. Uteráky nechajte 2 až 3 hodiny namočené a potom ich opláchnite. Biely prášok ich pomáha osviežiť a odstrániť každý nepríjemný zápach.

Čistič toalety

Ak chcete mať vašu toaletu dokonale čistú, potom na jej vyčistenie použite bórax. Šálku tohto prášku nasypte do WC misy a nechajte pôsobiť počas noci. Na druhý deň vyčistite kefou.