Ktoré liečivé rastliny sa hodia do tienistej záhrady

ktoré liečivé rastliny zasadiť do tienistej záhrady Zdroj foto: Pixabay

Máte v záhrade málo slnečného svetla a napriek tomu túžite pestovať bylinky? Ak chcete vedieť, ktoré liečivé rastliny sa hodia na váš záhon, čítajte ďalej. 

Pri výbere vhodných rastlín do vašej bylinkovej záhrady treba myslieť aj na množstvo svetla, ktoré máte v nej k dispozícii. Väčšina byliniek obľubuje slnko. No čo v prípade, ak máte tieň? Žiadne obavy. Existujú výnimky. Spoznajte, ktoré liečivé rastliny budú prosperovať aj vo vašej tienistej záhrade.

Yzop lekársky

Táto liečivá bylinka vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam a účinkom proti kašľu a príznakom prechladnutia by určite nemala chýbať vo vašej bylinkovej záhrade. navyše je nenáročná na pestovanie a bude sa jej dariť aj v tieni.

Kocúrnik obyčajný

Kocúrnik má na ľudský organizmus viacero prospešných účinkov. Napríklad zmierňuje horúčku, pomáha pri kolike, pôsobí ako mierne sedatívum. Keďže táto bylinka je pre deti bezpečná, podáva sa deťom napríklad pri prerezávaní zúbkov, odstraňuje i nadúvanie, nevoľnosť či žalúdočné kŕče.  Kocúrnik upokojuje tiež bolesti hlavy. Aj keď má radšej slnečné miesta, bude sa mu dariť aj v polotieni vašej záhrady.

Túžobník brestový

Táto bylina sa nazýva aj prírodným acylpyrínom. Má protizápalové účinky, hojí rany, tlmí tiež horúčku a bolesti. Známe je aj jeho priaznivé  pôsobenie pri reumatických bolestiach. Ak máte na záhrade dostatočne vlhkú pôdu, môžete túto liečivú rastlinu s úspechom pestovať tiež.

Betonika lekárska

Trvalka, ktorá môže vyrásť až do výšky 100 cm, by takisto nemala chýbať vo vašej tienistej záhrade. Betonika sa používa pri problémoch s trávením vrátane pálenia záhy, hnačiek a nafukovania; na problémy s dýchaním vrátane bronchitídy a astmy; na tlmenie bolesti; a pri zápaloch močových ciest vrátane močového mechúra a obličkových kameňov. Pomáha aj pri bolesti a opuchu močového mechúra (zápal). Táto liečivá bylinka sa používa tiež na liečbu stresu a napätia, nervozity a epilepsie. Betonike sa darí v teplejších oblastiach, nie je však náročná na pestovanie. Okrem liečivých vlastností je vďaka jasne modrým kvetom i ozdobou každej záhrady.