Ktoré náradie je to správne?

náradie zdroj foto: Pixabay

Máte doma to správne náradie na vysádzanie vašich rastlín? Každý nástroj má svoj opodstatnený význam. 

Rýľ

Je jedným z najdôležitejších nástrojov našich záhrad. Vďaka nemu vieme do zeme zapracovať presne to, čo potrebujeme, ako je napríklad hnoj a kompost. Rýľ je na jar najlepším pomocníkom, keď potrebujeme prerýľovať stvrdnutú zem. Medzi rýľovaním a sadením musia prejsť aspoň tri týždne. Až potom vysádzame.

Hrable

Sú nevyhnutné pri akomkoľvek sadení. Zídu sa nám najmä na jeseň, keď potrebujeme nazhromaždiť väčšie množstvo odpadu. Vtedy je lepšie použiť drevené hrable ako železné. Drevené hrable slúžia aj ako výborný pomocník pri zbere sena na zimu. Pri otáčaní sena sú lepším pomocníkom ako železné hrable, ktoré sú ťažšie a zbytočne namáhavé. Senom sa nazýva uschnutá tráva, ktorá sa používa aj na kŕmenie zvery. Železné hrable nám postačia ako pomocník pri malých záhradkách.

hrable
Zdroj foto: Pixabay

Kosačka na trávu

Ktorá kosačka je najlepšia a podľa čoho vybrať tú správnu? Tento nástroj nám pomôže zbaviť sa prebytočnej trávy, ktorá pôsobí neupravene. Môžeme si vybrať elektrickú alebo benzínovú. Ak ide o väčšiu trávnatú plochu, benzínová nám zabezpečí dlhšiu výdrž na rozdiel od elektrickej, ktorá má lepšie využitie v menších záhradách. Ak ide o väčšiu plochu, na úpravu okrajov trávnika využívame strunovú kosačku, pretože v tomto prípade nám už nepomôžu ani ručné nožnice.

10 základných úloh jesennej záhrady, II. časť

Radlička – správne náradie

Tento malý, ale šikovný nástroj pomáha pri odstránení buriny a na vyhĺbenie jamiek na sadenie. Preto by nemal chýbať žiadnemu správnemu záhradkárovi. Používa sa aj na prekyprenie priesad alebo na prihŕňanie zeleniny.

Keďže je jar za dverami, nesmieme zabudnúť na prevzdušnenie trávnika, ktoré vykonáme pomocou vidiel. Na väčšie plochy sa využíva vertikutátor. Na odstránenie prebytočnej buriny sú vhodné motyky, ručné plečky a strmeňová motyčka. V prípade kamenistej pôdy je potrebné použiť rycie vidly. Počas jarného a letného obdobia pomocou nich odstraňujeme z trávnika všetko, čo naň nepatrí, aby sme tým predišli jeho skaze.