Lesklokôrovka obyčajná ako zázračný elixír mladosti

lesklokôrka obyčajná je elixírom mladosti Zdroj foto: Pixabay

Kde získate zázračný elixír mladosti, po ktorom všetci túžia? Lesklokôrovka obyčajná je hríb, ktorý už v Číne považovali za symbol nesmrteľnosti, dlhovekosti a dobrého zdravia. Viac si o nej povieme v nasledujúcom článku.

Lesklokôrovka obyčajná je vo svete hubárov určite veľmi dobre známa. Ale ak by ju zbadal pod listami v tráve rásť bežný človek, považoval by ju za obyčajnú hubu, ktorá nie je jedlá. Pri lesklokôrovke si už z názvu môžeme odvodiť, že ide o hríb, ktorý má lesklú hlavičku. Je sýtej červenohnedej farby, ktorá svojím lesklým výzorom pôsobí ako čerstvo nalakovaná. Po okrajoch je sfarbená do hnedej až žltej farby. V strede sa nachádza okrúhly tvar tmavšej farby v porovnaní s okrajmi hríbu. Stonka tejto huby je netradične sfarbená do čiernej farby a zaujímavosťou lesklokôrovky je tiež fakt, že ju nenájdete bežne rásť hocikde.

Ako sterilizovať huby tak, aby sa vám vydarili

Účinky lesklokôrovky

Lesklokôrovka (alebo inak huba reishi) je nepopierateľne veľmi vzácna huba, ktorá má nesmierne pozitívne účinky pre ľudí trpiacich problémami s vysokým krvným tlakom, problémami so srdcom, pľúcami a pečeňou. Znižuje hladinu cholesterolu vďaka triterpenoidam, ktoré sú zložkou hríbu. Triterpenoidy sa vyskytujú v lesklokôrovke v niekoľkých desiatkach a je jediným hríbom na svete, u ktorej boli zistené takéto vysoké počty.
Účinky lesklokôrovky sú jedinečné, nakoľko vďaka svojmu zloženiu posilňuje imunitu organizmu, reguluje metabolizmus a čo je najzaujímavejšie, zvyšuje tvorbu bielkovín v krvnej plazme a v kostnej dreni, vďaka čomu spomaľuje starnutie.

Kortikoidy verzus lesklokôrovka

Na rozdiel od kortikoidov (protizápalové látky hormonálnej povahy), ktoré majú vedľajšie účinky, lesklokôrovka lieči organizmus bez chemického zásahu.

Fakty o lesklokôrovke

V 70 rokoch minulého storočia vedci potvrdili, že hríb obsahuje najviac liečivých látok zo všetkých. Počas klinických pokusov bolo zhruba 2000 pacientom trpiacimi bronchitídou podávaný prášok z lesklokôrovky. V priebehu dvoch týždňov sa ich zdravotný stav zlepšil o 60 % až 90 %.

Druhy lesklokôrovky

Lesklokôrovka obyčajná, lesklokôrovka lesklá a lesklokôrovka ihličnatá.