Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti o sviečkach plus 4 prospešné rady.
Ľudstvo fascinovali a sprevádzali takpovediac od nepamäti. Magické sviečky svojim plamienkom symbolizovali novú silu i nádej. Dokonca „asistovali“ pri rituáloch, ktorých cieľom bolo potlačiť strach, či získať lásku. O pôvode sviečok síce neexistujú konkrétne záznamy, viaceré odkazy však smerujú do staroveku, presnejšie do roku 3000 pred Kristom. Približne z prvého storočia n. l. pochádza fragment sviečky, ktorý objavili vo francúzskom Avignone.
Odkiaľ sa sviečky vzali?
Predchodcom sviečok boli pravdepodobne zosušené prútené steblá, ktoré starí Egypťania máčali do roztaveného loja a potom ich zapaľovali. V stredoveku sa sviečky začali vyrábať z včelieho vosku. Angličania zas rozlišovali medzi bežnými a slávnostnými sviečkami, pričom prvé z nich obsahovali živočíšne tuky. Zaujímavosťou je, že tie boli v Indii náboženskou vyhláškou zakázané. Náhradou bol odstredený vosk, získaný pri varení škorice. V 19. storočí predstavil Joseph Morgan novú technológiu, pomocou ktorej dokázal za hodinu vyrobiť 1 500 lisovaných sviečok. V roku 1850 vznikol pri destilácii zvyškov ropy modrasto-biely vosk bez zápachu, ktorý je dodnes známy ako parafín.
Aké druhy sviečok poznáme?
Sviečky z včelieho vosku
Tieto sviečky sa získavajú buď stáčaním včelích plátov, alebo odlievaním rozpusteného vosku do rôznym foriem. Farebná škála takýchto sviečok je obmedzená. Ich výhodou je však príjemná medová vôňa a dlhá doba horenia.
Sviečky z parafínu
Prvé takéto sviečky vznikli ako alternatíva k loju, ktorý pri spaľovaní nepríjemne páchol. Súčasné parafínové sviečky sú obohatené o rôzne aditíva, čím sú pevnejšie a horia stabilne.
Z palmového kryštalického vosku
Pri procese tuhnutia sa na povrchu takto vyrobených sviečok vytvárajú drobné kryštáliky, ktoré prispievajú k ich originálnej štruktúre a osobitej kráse. Preto sa využívajú najmä ako dekorácia.
Sviečky z gélu
Základnou surovinou na ich výrobu je zmes minerálnych olejov a živice. Výhodou gélových sviečok je ich elegantný vzhľad, krásne osvetlenie, farebná pestrosť a príjemná vôňa.
Sviečky zo sóje
Tieto sviečky sa vyrábajú zo sójových bôbov a ich pozitívom je, že majú dlhú výdrž a sú biologicky rozložiteľné. Negatívom je citlivosť na slnečné žiarenie a teplotu.
Cenné rady na záver
Zaprášené sviečky sa dajú očistiť mierne navlhčenou nylónovou alebo mäkkou handričkou.
Vosk prilepený na povrchu svietnikov sa dá celkom dobre odstrániť pod tečúcou teplou vodou.
Sviečky sa odporúčajú skladovať na suchom, tmavom a chladnom mieste.
Pod sviečky nedávajte hocijaké sklo, lebo by mohlo prasknúť. Najvhodnejšie je špeciálne sklo, ktoré vydrží prudké teplotné výkyvy.