Malé plemená psov často štekajú, prečo je to tak?

Prečo malé plemená psov tak často štekajú Zdroj foto: Depositphotos

Všimli ste si, že malé plemená psov sú viac uštekané? Ak hľadáte odpoveď na túto otázku, ste na správnej adrese. 

Malé plemená psov sú viac podráždenejšie a agresívnejšie. Aj keď záleží od povahy psa, existuje niekoľko dôvodov, ktoré tento jav vysvetľujú.

Čo je potravinová alergia u psov a ako sa prejavuje

Dôvod číslo 1: Malé psy majú problémy s čítaním signálov zmierenia

Veľký pes je vďaka svojej veľkosti istejší svojou prevahou a preto nemá potrebu útočiť. To dáva najavo zmierlivejším správaním. Malý pes si tieto signály nevšimne a ďalej útočí.

Malí psi, naučení nevidieť tieto znamenia, preskočia vrčiacu fázu a idú rovno do poslednej fázy na stupnici signálov so štekaním. Takto dávajú najavo svoju nepohodu, strach či vzrušenie.

Dôvod číslo 2: Malí psi majú labilnejší nervový systém

Mnohé z nich nemajú dostatočne silný nervový systém, množstvo dráždivých látok preťažuje domáceho maznáčika a robí ho na ne náchylnejším. A prirodzenou reakciou prebudenej psychiky je „vybiť“ napätie štekaním.

Dôvod číslo 3: Malí psi neboli naučení neštekať

To znamená, že malý pes nebol naučený inak reagovať na podnety, preto sa správa tak, ako vie. Sú na to dve vysvetlenia.

Po prvé, majitelia malých plemien psov veria, že ich netreba trénovať, a nechajú ich výchove voľný priebeh. Nemali by ste to robiť – malí psi potrebujú fyzický a psychický výcvik, rovnako ako veľkí.

Tiež ich treba naučiť relaxovať a pokojne reagovať na podnety, treba s nimi chodiť na prechádzky a učiť ich povely. Malý maznáčik v dôsledku nedostatočného zaťaženia premení svoju nevyčerpanú energiu na štekanie.

Po druhé, majitelia často nevnímajú štekanie ako niečo, čoho sa treba zbaviť. Stáva sa akýmsi prirodzeným javom, ktorému sa nevenuje pozornosť.