Manuál, ako správne uskladniť kosačku

ako uskladniť kosačku Zdroj foto: Pixabay.com

Správnym uskladnením kosačky predlžíte jej životnosť. Prezradíme vám, ako uskladniť kosačku.

Kosačka je neodmysliteľným pomocníkom každého záhradkára. Ak chcete mať  z nej čo najdlhší úžitok, venujte jej chvíľu čas a pred uskladnením na zimu urobte niekoľko nasledujúcich úkonov.

Očistite ju od trávy

Po poslednom kosení je kosačku potrebné očistiť od zvyškov trávy. Najmä spodnú časť. Môžete si pomôcť plastovou alebo drevenou škrabkou. Vrchnú časť a skelet je potrebné utrieť od prachu a prípadnej vody.

Nabrúste nože

Pri rotačnej kosačke by ste mali nože nabrúsiť, aby bola kosačka pripravená na jar. V prípade poškodenia noža ho vymeňte. Po nabrúsení ho môžete slabo natrieť olejom a uskladniť kosačku.

Ako ochrániť vaše rastliny pred nečakaným mrazom

Vyberte baterku

V prípade, že je vaša kosačka s elektrickým štartérom, je potrebné vybrať z nej na zimu batériu. To preto, aby nedošlo k jej vybitiu. Vlhká miestnosť kosačke môže uškodiť, preto by ste ju mali uskladniť, kde nie je vlhkosť a teploty neklesajú pod bod mrazu.

Údržba motora

Priemerne zručný záhradkár si dokáže poradiť aj s údržbou motorovej časti. Najmä, ak ste kosačku využívali v prašnom prostredí, mali ste v nej vymeniť vzduchový filter. Počas toho môžete skontrolovať aj hladinu oleja v motore a ak je potrebné, vymeniť ho za nový (mal by sa meniť aspoň raz za sezónu, záleží však od využívania kosačky).  V prípade, že kosačku uskladňujete na teplom a veľmi suchom mieste, vymeňte olej ešte pred jej uskladnením.

Vylejte benzín

Je veľmi dôležité, aby ste nenechávali v kosačke žiadny benzín.  Buď ho preto vypustite, alebo kosačku nechajte bežať, kým sa palivo neminie.

Namažte časti kosačky

Okrem nožov je vhodné, ak namažete aj lanká a trecie miesta na kosačke. Treba dávať však pozor, aby nebolo použitého príliš veľa maziva, ktoré by počas prvého jarného kosenia mohlo poškodiť váš trávnik.