Milovníci sucha z ríše rastlín: Vsaďte na tieto krásky

Zoznam rastlín, ktoré milujú sucho. Púštna ruža, zdroj foto: Pixabay

Nie všade na Slovensku prší rovnako. Ak panuje u vás suché počasie, títo milovníci sucha sa vám odvďačia svojou krásou a nedostatok vlahy im neprekáža.

Rastliny, ktoré nevyžadujú časté zavlažovanie, majú zväčša podobné vlastnosti, vďaka ktorým minimalizujú stratu vody a maximalizujú absorpciu vlhkosti. Milovníci sucha z ríše rastlín majú napríklad chlpaté listy, pomocou ktorých lepšie zachytávajú vlhkosť z ovzdušia. Alebo disponujú pevnými voskovými listami, ktoré dokážu dlhšie zadržiavať vlhkosť. Niektorým zo suchomilných rastlín sa zas darí prežiť v suchom podnebí vďaka silným a dlhým koreňom, ktoré dokážu čerpať vlahu z väčšej hĺbky. Tu sú ďalšie príklady rastlín, ktoré nevyžadujú pravidelné polievanie.

Novinky medzi trvalkami: Zoznámte sa s trendmi leta

Adénium hrubé

Mnohí pestovatelia považujú túto rastlinu za najkrajší sukulent na svete. Adénium alebo inak púštna ruža miluje suché a teplé počasie. Keďže táto tropická kráska pochádza z Afriky, niet sa čo čudovať. Husté zelené lístie kontrastuje s jemnými nádhernými kvetmi rastliny. Tie bývajú zvyčajne ružové alebo červené s bielym stredom.

V chladnejšom podnebí listy púštnej ruže opadajú, v suchšom bude zelená po celý rok.

milovníci sucha, ktorých nemusíte polievať
Lantana, zdroj foto: Pixabay

Lantana menlivá

Lantana je rastlina pôvodom z horúcich krajín ako India a Austrália a rastie dobre aj napriek suchu a intenzívnemu teplu. Obľubuje piesočnatú pôdu. Kvety lantany môžete vysadiť na slnečné miesto vo vašej záhrade a zalievať ich len zriedka. V teplom podnebí  sa z ich kvetov môžete tešiť po celý rok. Tieto pôvabné rastliny kvitnú v zmesi odtieňov žltej, oranžovej, červenej, bielej a fialovej. Lantana okrem toho, že skrášli vašu záhradu aj počas suchých dní, je lákadlom pre motýle, ktoré sú žiadanými opeľovačmi.

milovníci sucha, ktorí skrášlia vašu záhradu
Glejovka, zdroj foto: Pixabay

Glejovka hodvábna

Táto trvalka je tiež odolná voči suchu a dobre rastie aj napriek horúcim podmienkam. Zelené lístie a oranžové kvety budú prosperovať aj napriek suchému a slnečnému počasiu. Glejovka potrebuje na prežitie úplné slnko, a hoci môže rásť popri potokoch, rovnako dobre sa jej bude dariť aj v suchej piesočnatej pôde.

Ak chcete prilákať opeľovače, ako sú motýle, včely a iný hmyz, glejovka by nemala vo vašej záhrade chýbať.