Categories: Liečivé rastliny

Muchovník a jeho liečivé účinky nielen na srdce

Spoznajte muchovník a jeho liečivé účinky na naše zdravie. Tento ovocný krík sa oplatí vysadiť na svojej záhrade. 

Muchovník, známy aj pod názvom Aljašská čučoriedka je ovocný ker, ktorý má svoj pôvod v Severnej Amerike a Kanade. Jeho plody, zrelé bobule, sú červené, červenofialové až modrofialové a pripomínajú plody čučoriedky. Okrem svojho chutného ovocia je známy aj pre svoje zdravotné benefity.

Muchovník a jeho nutričné ​​hodnoty

Muchovník je plný množstva prospešných látok pre naše telo. Obsahuje vlákninu, veľa vitamínu C a E a antioxidantov, ktoré majú veľký význam v prevencii pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Tento ovocný ker je tiež bohatý na minerály, vrátane draslíka, horčíka, mangánu, železa a vápnika. Okrem toho v ňom nájdeme kyselinu listovú, vitamín A, vitamín B2, vitamín B6 a vitamín B7.

Pestovanie mikrobyliniek: Vitamíny z kvetináčov

Nielen pre zdravie nášho srdca

Plody muchovníka majú vysoký obsah polyfenolických látok, cukrov, kyseliny jablčnej a kumarínov, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie ciev a krvných vlásočníc. Znižujú aj hladinu zlého cholesterolu a chránia organizmus pred srdcovocievnymi chorobami, najmä infarktom a mozgovou mŕtvicou.

Zdroj foto: Depositphotos

Zdravotné výhody muchovníka

Zdravotné výhody muchovníka sú skutočne širokospektrálne, vďaka čomu sa stal obľúbenou rastlinou nielen v záhradách, ale aj v prírodnom liečiteľstve. Obsahuje množstvo prospešných látok, ako sú flavonoidy, antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré udržiavajú organizmus v dobrej kondícii. Tu sú niektoré z najvýznamnejších zdravotných účinkov:

1. Podpora dýchacích ciest a ústnej hygieny

Odvar z plodov muchovníka je pomocník pri zápaloch horných dýchacích ciest, ako sú zápaly hrdla, angína či zápal priedušiek. Obsahuje prírodné zložky s antibakteriálnymi účinkami, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť. Rovnako je účinný pri zápaloch ústnej dutiny a môže pomôcť pri zlepšení ústnej hygieny tým, že bojuje proti baktériám v ústach.

2. Podpora srdca a zníženie krvného tlaku

Kvety muchovníka obsahujú látky, ktoré podporujú zdravie kardiovaskulárneho systému. Odvar z týchto kvetov môže prispieť k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu prietoku. Antioxidanty v muchovníku chránia srdce pred oxidačným stresom, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení. Pravidelné pitie tohto nápoja môže zlepšiť celkové zdravie srdca a pomôcť lepšiemu fungovaniu cievneho systému.

3. Liečba chorôb tráviaceho systému

Kôra muchovníka má výrazné liečivé účinky a už dávno sa využíva v tradičnej medicíne na liečbu rôznych tráviacich problémov. Odvar z kôry pomáha zmierňovať príznaky, ako sú hnačka, zápcha alebo žalúdočné kŕče. Je tiež známy tým, že podporuje činnosť žalúdka a čriev, čo môže pomôcť pri lepšom trávení živín z potravy.

4. Protizápalové účinky a zníženie horúčky

Muchovník obsahuje prírodné protizápalové látky, ktoré pomáhajú pri liečbe zápalových procesov v tele. Či už ide o svalovú bolesť, zápaly kĺbov alebo kožné zápaly, môže pomôcť pri rýchlejšom hojení. Navyše je účinný aj pri znižovaní horúčky, a to najmä v prípade vírusových infekcií či chrípok, kde pomáha organizmu lepšie sa vyrovnať s infekciou.

5. Posilnenie imunitného systému

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov podporuje imunitný systém, čím pomáha telu lepšie sa brániť proti infekciám a voľným radikálom.

6. Prevencia starnutia buniek

Antioxidanty v muchovníku, ako sú antokyány a flavonoidy, chránia bunky pred poškodením a oxidačným stresom, čím prispievajú k prevencii starnutia buniek. Tento účinok pomáha nielen zlepšovať stav pokožky, ale tiež podporuje zdravie vnútorných orgánov a celkové omladenie organizmu.

Zaujímavosti o muchovníku

Jedna z cenných vlastností muchovníka je jeho vysoká odolnosť voči mrazu a schopnosť dozrievania plodov v chladných podmienkach až do teploty -40°C.

Recept na využitie: Zavárané plody muchovníka

Kompót z muchovníka je jednoduchý. Potrebujeme 1 kg očistených, odstopkovaných a umytých plodov, 400-450 gramov cukru a 2 decilitre vody. Vodu zohrejeme s cukrom, potom sa pridajú plody a varia sa krátko (5 minút). Nakoniec pridáme šťavu z polovice citróna alebo kyselinu citrónovú a dáme do zaváracieho pohára.

Zdravotné výhody v ľudovej medicíne

Odvar z kvetov muchovníka sa odporúčal piť matkám po pôrode pre energiu a pre zvýšenie hemoglobínu v krvi. Tieto odvary môžu pomôcť aj pri žalúdočných problémoch a ochoreniach dýchacích ciest.

Muchovník nie je len chutné ovocie, ale má aj viaceré zdravotné benefity. Môže byť skvelým doplnkom našej stravy a prírodným spôsobom, ako posilniť zdravie. Oplatí sa vyskúšať niektoré z týchto receptov alebo muchovník zahrnúť do každodenného jedálnička.

Nely 3010

Recent Posts

Záhrada po zime: Čo urobiť s rastlinami, aby sa prebudili v plnej sile? Tieto kroky nevynechajte

Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…

1 hodinu ago

Škodcovia v apríli: Ktorí útočia ako prví a ako sa proti nim brániť bez chémie?

Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…

1 deň ago

Pestovanie cesnaku: 7 chýb, ktoré vám môžu zničiť úrodu

Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…

2 dni ago

Slintačka a krívačka na Slovensku: Čo potrebujete vedieť o aktuálnej situácii a ochrane vašich zvierat

Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…

3 dni ago

Prečo je výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov starý trik múdrych záhradkárov

Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…

4 dni ago

Cibuľa a zaujímavé fakty, ktoré ste o nej nevedeli

Viete, prečo po cibuli plačeme a odkiaľ sa vlastne vzala? Spoznajte zaujímavé fakty o tejto…

5 dní ago