Zázračné plody z vašej záhrady: Ako vypestovať prírodné liečivá

Zázračné plody z vašej záhrady: Ako vypestovať prírodné liečivá Zdroj foto: Depositphotos

Možno ich pestujete aj vy. Spoznajte zázračné plody z vašej záhrady s blahodarnými účinkami. 

Vitajte vo svete záhradníctva, kde nie je krása jediným darom prírody. Tieto tri zázračné plody, ktoré nielenže rozžiaria vašu záhradu, ale poslúžia aj ako prirodzené liečivá: čistec lesný, čučoriedka obyčajná a brusnica pravá, by nemali chýbať na vašom pozemku.

Kľukva pre daždivé kraje Slovenska, tipy na pestovanie

Čistec lesný

Prírodný detoxikant vo vašej záhrade čistec lesný (Stachys sylvatica) je bylina, ktorá môže byť nielen estetickým doplnkom záhrady, ale aj súčasťou vašej domácej lekárne. Dosahuje výšku až sto centimetrov a je charakteristická srdcovitými listami a tmavofialovými kvetmi: Čistec býva nenáročný na pestovanie. Odporúčame ho vysádzať vo vlhkých pôdach a na tienistom mieste.

Liečivé využitie čistca je široké. Odvar z jeho listov sa tradične používa na čistenie tela od toxínov, čo ho robí ideálnym pri liečbe vnútorných zápalov a pri podpore zrážanlivosti krvi. Vedomosť o týchto benefitoch nesie so sebou ďalší rozmer záhradníčenia, a to pestovanie bylín, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť vaše zdravie.

Zázračné plody z vašej záhrady: Ako vypestovať prírodné liečivá
Zdroj foto: Depositphotos

Čučoriedka obyčajná

Antioxidantová superpotravina z vášho pozemku – Čučoriedka obyčajná (Vaccinium myrtillus). Tento nízky krík s tmavofialovými plodmi je známy aj svojím významom v ľudovej medicíne. Vďaka vysokému obsahu antokyanov v plodoch a glukonínov v listoch, čučoriedky predstavujú silný zdroj antioxidantov. Využitie čučoriedok je všestranné, od posilňovania cievnych stien až po zlepšenie zraku. Pestovanie čučoriedok je navyše jednoduché a ich plody sa môžu konzumovať čerstvé, alebo spracovať do lekvárov či kompótov.

Brusnica pravá

Váš domáci liečiteľ močových ciest – Brusnica pravá (Vaccinium vitis-idaea), kvitnúca od mája do júla, je známa pozitívnymi účinkami na močový trakt. Fenolové glykozidy, tryloviny a flavonoidy obsiahnuté v listoch brusníc pomáhajú pri zápaloch močových ciest a pôsobia dezinfekčne. Pozor však na dlhodobé užívanie odvarov z listov, pretože môžu byť škodlivé pre pečeň. Plody brusnice sú nielen chutné, ale aj účinné pri znížení telesnej teploty.

Pestovanie liečivých rastlín vo vašej záhrade nie je len koníčkom, je to cesta k sebestačnosti v oblasti zdravia a pohody. Či už ste záhradkár začiatočník alebo skúsený, môžete sa pridať k rastúcemu trendu záhradníctva s výhodami pre zdravie. Nezabudnite, že aj keď nám príroda poskytuje tieto dary, je dôležité konzultovať použitie rôznych liečivých bylín s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.