Mulčovanie trvaliek: Kedy, ako a prečo to robiť

mulčovanie trvaliek Zdroj foto: Pixabay.com

Niektorým záhradkárom práve mulčovanie uľahčilo boj s burinou. A nielen to.

Využívate mulčovanie vo svojej záhrade? Čo treba o ňom vedieť? Mulčovanie  ( alebo inak nastielanie) nie je len rozhodenie mulču po povrchu zeme okolo trvaliek alebo koreňovej zeleniny. Aby bol tento úkon našim pomocníkom, treba poznať niekoľko zásad.

Mulč môže slúžiť viacerým prospešným veciam. Nielenže dokáže chrániť vaše trvalky pred burinou, ale aj ich korene pred mrazmi počas zimy.

Ďalšou prospešnou vlastnosťou mulču je, že pomáha zadržiavať vlahu  v pôde a zlepšuje tiež jej kvalitu a kyprosť.

Na mulčovanie sa používa zväčša organický materiál. No nemusí to tak byť. Napríklad kôra, lístie, piliny, čerstvo pokosená tráva, slama a podobne.

Ak máte vo svojej záhrade trvalky alebo koreňovú zeleninu, mulčovanie vám môže byť veľkou pomocou. Existuje konkrétny čas na mulčovanie a na odstránenie mulča.

Mulčovanie trvaliek

Trvalky mnohí z nás obľubujú najmä pre svoju nenáročnosť na pestovanie a ich stálosť.

Jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť, je udržať vaše trvalky zdravé a chránené tým, že ich mulčujete. Mulčovanie chráni korene, keď teploty klesnú.

Okrem toho môže mulčovanie udržať vaše trvalky v režime spánku a zabrániť tomu, aby predčasne začali pučať, keď počas zimných mesiacov nastane oteplenie.

Kedy mulčovať

Trvalky by sa mali mulčovať približne dvakrát za rok. Záleží však od typu použitého materiálu.

Ak sa mulč rozloží príliš rýchlo, mali by ste pridať ďalšie vrstvy. Napriek tomu, ak použijete silnejší mulč, mal by vydržať medzi dvoma obdobiami mulčovania.

Mulčovanie trvaliek na jar zabezpečí potrebnú vlhkosť pôdy a tiež udrží pod kontrolou burinu. Počas jesene sa mulčuje na to, aby sa rastliny chránili pred mínusovými teplotami  a aby ste sa vyhli kvitnutiu v nevhodných časoch.

Pred vrstvením mulčovacej látky treba očistiť pôdu a zbaviť ju burín. Pozor však, nezahrňte mulčom rastlinu celkom , ale nechajte okolo nej voľný kruh (aspoň 5 cm). Ak mulčujete na jar, počkajte, kým zem rozmrzne.

Ak mulčíte na jeseň, je potrebné tak vykonať ešte pred prvými mrazmi.

Počas vegetačného obdobia sa uistite, že rastliny majú po celú dobu asi tri centimetre mulča.

Odstrániť alebo neodstrániť mulč okolo trvaliek?

Keď ľudia mulčujú svoje trvalky na jeseň, niekedy sa pýtajú, či by mali odstrániť mulčovanie na jar alebo rastliny jednoducho rastú cez mulčovanie.

Odpoveď závisí od toho, aký typ mulču používate. Ak používate silnejší materiál ( ako napríklad kôru), možno budete musieť nastielací materiál na jar odstrániť.

V prípade menej odolného mulču, ktorý nebude potláčať rast rastlín, trvalka by mala byť schopná prejsť.

Nabudúce o tom, ako mulčovať koreňovú zeleninu.