Zber zeleniny a ovocia: Na čo treba myslieť?

zber zeleniny Zdroj foto: Pixabay.com

Záhrada v septembri nám ponúka plody našej starostlivosti o ňu. Zber zeleniny a ovocia: Na čo treba myslieť?

Od júla nás naše zelené kráľovstvo zásobuje množstvom úrody a vracia nám to, čo sme do neho vložili. Ponúkame vám niekoľko tipov, kedy, čo a ako zberať.

Aj keď čerešne, jahody, ríbezle a egreše už svoju úrodu odovzdali, do budúcna máme pre vás tip. Tieto plody treba zbierať nožnicami. Platí to i pri zbere cukety a strukovín. Prečo? Pri tomto spôsobe zberu nezničíte rodiace konáre a výhonky. To platí najmä pri jahodách. Neohrozíte tak kvety a dozrievajúce plody.

Chcete, aby vám cukety a tyčová fazuľa viac rodili? Často a pravidelne ich zbierajte. Tak podporíte tvorbu ďalších kvetov a následne úrody.

Jedlé kvety a vňať z vašej záhrady, ktoré vyhadzujeme

Zber zeleniny a ovocia: Na čo treba myslieť?

V prípade zberu strukovej fazule platí nechať na záhone len korene, ktoré vám vyživia pôdu dusíkom na budúci rok. Fazuľové struky, ktoré chcete použiť ako semeno, zbierajte v plnej zrelosti a s celou rastlinou, ktorú zaveste a nechajte vysušiť.

Koreňovú zeleninu, ako je mrkva, petržlen a čierny koreň, vyberajte zo zeme vidlami. Mrkva sa dá vyťahovať aj ručne. Ak nechcete, aby vám ostala v ruke mrkvová vňať bez koreňa, poistite sa nasledujúcim spôsobom. Pred vytiahnutím ju skúste mierne zatlačiť do pôdy. Tak sa vám zväčší otvor a pretrhnete korienky, ktoré vám bránia ľahšiemu vytiahnutiu.

Ako zistiť, že je kukurica vhodná na zber? Prezradia vám to vlásky vo vrchnej časti klasu. Zo začiatku bývajú zelené. Keď začnú schnúť a ich sfarbenie sa mení na tmavohnedú, šúľok klasu je zrelý a vhodný na zber.

Kedy sa zbierajú polozrelé plody? Napríklad v prípade baklažánov. Príliš dozreté baklažány už nie sú tak chutné, ako keď ich pozberáte skôr. Platí to aj v prípade cukiet a kukuričných klasov, ktoré sú lahodnejšie a sladšie. A aj skôr pozbieraná listová zelenina je mäkšia a jemnejšia.

Pre dlhšie uskladnenie fazule, mrkvy, cukety, zemiakov či červenej repy, je potrebné pozbierať tieto plody v plnej zrelosti. Tak vám dlhšie úroda vydrží.