Na toto si treba dať pozor, ak ničíte burinu octom

Na toto si treba dať pozor, ak ničíte burinu octom Zdroj foto: Depositphotos

Hoci sa ocot propaguje ako lacný prostriedok na ničenie buriny, na toto si treba dať pozor pri jeho častom používaní. Môžete si totiž viac uškodiť ako pomôcť.

Ocot sa síce osvedčil ako širokospektrálny herbicíd, nefunguje na všetky buriny rovnako. Bežne v domácnosti používame 5-percentný roztok kyseliny octovej. Silnejšie koncentrácie 15, 20 a 30 percent kyseliny octovej sú tiež dostupné a fungujú lepšie pri ničení buriny, ale mali by sa používať opatrne. Môžu spáliť okolité rastliny a dokonca aj vašu pokožku alebo oči. Na toto si treba dať pozor pred aplikáciou takéhoto koncentrátu kyseliny octovej.

Všetky koncentrácie kyseliny octovej, vrátane domáceho octu, by mali spôsobiť hnednutie ošetrených listov do 24 hodín. Najlepšie pôsobí na mladé, menej odolné a jednoročné buriny, ako je tráva obyčajná, Avšak pozor, korene často prežijú a rastlina môže znovu vyrásť a objaviť sa v priebehu niekoľkých týždňov. Opakované aplikácie (zvyčajne tri), sú účinnejšie a silnejšie koncentrácie kyseliny octovej pôsobia ešte rýchlejšie a dlhšie.

Rastliny proti starnutiu, máte ich vo svojej záhrade?

Je ocot organickým postrekom?

Ak je kyselina octová v produkte vytvorená destiláciou z rastlinných zdrojov (ocot, ktorý sa používa v domácnosti), alebo silnejších koncentrácií predávaných na domáce konzervovanie, považuje sa za organickú. Kyselina octová vyrobená syntetickými procesmi však už nie je.

Účinky octu na pôdu

Keďže ide o kyselinu, môže trochu znížiť pH pôdy. Toto je dočasný efekt. Kyselina octová sa vo vode rýchlo rozkladá, takže všetky zvyšky budú takmer preč po prvom zalievaní alebo daždi.

Ako použiť ocot v záhrade

Nastriekajte ho priamo na listy a snažte sa ním pokryť celú rastlinu. Neaplikujte, ak sa očakáva dážď alebo pred zalievaním, pretože voda rozkladá kyselinu octovú a tým sa z rastliny vyplaví.
Vyhnite sa postreku akéhokoľvek herbicídu počas veterných dní, aby ste zabránili jeho unášaniu na rastliny, ktoré nechcete odstrániť.

Domáci ocot často funguje dobre na burinu medzi trhlinami na chodníku – teplo z chodníka pomáha procesu. Menej účinné je to s trvácou burinou, ktorá rastie na záhone. Pomáha opakovaná aplikácia – každé dva alebo tri dni, kým burina neodumrie.