Nádchovník – Výnimočná rastlina s liečivými účinkami

Nádchovník - Výnimočná rastlina s liečivými účinkami Zdroj foto: Depositphotos

Nádchovník, tiež známy ako rýmovník (Plectranthus amboinicus L.), je zázračná bylina, ktorá sa nielen vyníma vo vašej domácnosti alebo na balkóne, ale má aj množstvo liečivých vlastností. Jej pestovanie je jednoduché a jej využitie je skutočne široké.

Prečo pestovať túto izbovku?

Nádchovník môžete celoročne pestovať v interiéri, kde dokáže vyplniť váš priestor príjemnou vôňou, ktorá kombinuje tóny eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu. Táto vôňa vám môže pomôcť pri nádche alebo prechladnutí. Zároveň táto rastlina má schopnosť zlepšovať kvalitu vzduchu v miestnosti, čím zlepšuje kvalitu vášho dýchania.

Pestovanie nádchovníka

Pestovanie tejto izbovej rastliny je nenáročné. Preferuje svetlo a teplo, ale vyvarujte sa priamo poludňajšiemu slnečnému žiareniu. V období leta môže byť umiestnená na balkóne alebo v záhrade, kde si užije teplo. Pozor však na prievan. Pri pestovaní v interiéri je dôležité dbať na to, aby bol substrát v kvetináči suchý pred ďalším zalievaním a každú jar je dobré rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča s priepustnou zeminou.

Vetry a nafukovanie: Pomôžu tieto recepty

Využitie nádchovníka

Nádchovník sa často využíva v kuchyni, a to hlavne jeho listy, ktoré sa dajú pridať do mäsových a zeleninových jedál alebo sušiť a pridávať do polievok. Éterické oleje extrahované z listov sú vhodné aj na použitie na pokožku.

Recepty z nádchovníka

Sirup proti nádche: Potrebujete hrsť lístkov nádchovníka, 1 pomaranč a citrón. Lístky vložte do hrnca, zalejte litrom prevarenej horúcej vody, na kolieska pokrájaný pomaranč a citrón. Nechajte lúhovať do druhého dňa. Potom nálev preceďte, pridajte 1 kg cukru a varte na miernom ohni do požadovanej hustoty.

Čaj na prechladnutie: Niekoľko lístkov nádchovníka, 0,2 l vody a lyžička medu. Lístky prelejte vriacou vodou, doslaďte medom a pite čo najteplejšie.

Nádchovník - Výnimočná rastlina s liečivými účinkami
Zdroj foto: Depositphotos

Liečivé vlastnosti

Respiračné problémy: Lístky z nádchovníka podporujú vykašliavanie hlienu.

Zdravie kože: Rýmovník môže vyliečiť rôzne kožné problémy, ako je ekzém. Pomáha tiež zmierniť príznaky svrbenia po poštipnutí hmyzom.

Obsahuje vysoký obsah vitamínu A a C: Zlepšuje zdravie očí a tiež posilňuje imunitu.

Prevencia rakoviny: Hoci výskumy sú ešte v počiatočných fázach, existujú náznaky, že môže mať pozitívny vplyv na liečbu niektorých typov rakoviny.

Pestovanie nádchovníka môže byť skvelým nápadom. Je to totiž rastlina, ktorá je ľahko dostupná, nenáročná na pestovanie a prináša mnoho výhod pre ľudské zdravie.