Nádchovník, tiež známy ako rýmovník (Plectranthus amboinicus L.), je zázračná bylina, ktorá sa nielen vyníma vo vašej domácnosti alebo na balkóne, ale má aj množstvo liečivých vlastností. Jej pestovanie je jednoduché a jej využitie je skutočne široké. Je to všestranná bylina s osviežujúcou vôňou a liečivými účinkami. Môže pomôcť pri nádche, bolesti hrdla, či zápaloch.
Nádchovník môžete celoročne pestovať v interiéri, kde dokáže vyplniť váš priestor príjemnou vôňou, ktorá kombinuje tóny eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu. Táto vôňa vám môže pomôcť pri nádche alebo prechladnutí. Zároveň táto rastlina má schopnosť zlepšovať kvalitu vzduchu v miestnosti, čím zlepšuje kvalitu vášho dýchania.
Pestovanie tejto izbovej rastliny je nenáročné. Preferuje svetlo a teplo, ale vyvarujte sa priamo poludňajšiemu slnečnému žiareniu. V období leta môže byť umiestnená na balkóne alebo v záhrade, kde si užije teplo. Pozor však na prievan. Pri pestovaní v interiéri je dôležité dbať na to, aby bol substrát v kvetináči suchý pred ďalším zalievaním a každú jar je dobré rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča s priepustnou zeminou.
Vetry a nafukovanie: Pomôžu tieto receptyNádchovník sa často využíva v kuchyni, a to hlavne jeho listy, ktoré sa dajú pridať do mäsových a zeleninových jedál alebo sušiť a pridávať do polievok. Éterické oleje extrahované z listov sú vhodné aj na použitie na pokožku.
Sirup proti nádche: Potrebujete hrsť lístkov nádchovníka, 1 pomaranč a citrón. Lístky vložte do hrnca, zalejte litrom prevarenej horúcej vody, na kolieska pokrájaný pomaranč a citrón. Nechajte lúhovať do druhého dňa. Potom nálev preceďte, pridajte 1 kg cukru a varte na miernom ohni do požadovanej hustoty.
Čaj na prechladnutie: Budete potrebovať niekoľko lístkov nádchovníka, 0,2 l vody a lyžička medu. Lístky prelejte vriacou vodou, doslaďte medom a pite čo najteplejšie.
Nádchovníkový olej: Potrebujete na to čerstvé listy nádchovníka, olivový alebo slnečnicový olej. Do sklenenej nádoby vložte umyté a osušené listy nádchovníka. Zalejte ich olejom a nechajte macerovať na tmavom mieste 2-3 týždne.
Olej môžete využiť na potieranie hrudníka v prípade kašľa či prechladnutia alebo na inhaláciu.
Domáci nádchovníkový likér: Budete na to potrebovať 200 g nádchovníkových listov, 500 ml bieleho rumu alebo vodky
200 g cukru. Nádchovníkové listy naložte do alkoholu a pridajte cukor. Nechajte stáť na chladnom mieste 4-6 týždňov.
Sceďte a nalejte do fľaše.
Vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov, ako je thymol a karvakrol, nádchovník dokáže upokojiť dýchacie cesty a príznaky nachladnutia a kašľa. Ak ho použijete na inhalovanie, vie uvoľniť upchatý nos.
Nádchovník má silné antibakteriálne účinky, vďaka čomu pomáha proti infekciám. V prípade bolesti pri zápale vie pomôcť čaj z nádchovníka, ktorý dokáže znížiť rast baktérií. Rovnako tak môže pomôcť tlmiť bolesť pri iných zápalových ochoreniach.
Vďaka obsahu antioxidantov nádchovník podporuje imunitný systém, pomáha telu bojovať proti voľným radikálom a podporuje regeneráciu buniek. Preto ho užívajte pravidelne napríklad vo forme čaju, ktorý dokáže posilniť obranyschopnosť organizmu.
Nádchovník podporuje trávenie a môže pomôcť pri bolestiach žalúdka, nadúvaní či plynatosti. Je vhodným prírodným riešením na mierne tráviace ťažkosti a môže tiež pomôcť vyriešiť problém s pálením záhy.
V ľudovom liečiteľstve sa nádchovník často používa na ošetrenie drobných rán, popálenín a zápalov na koži. Obsahuje látky, ktoré urýchľujú hojenie a pôsobia antibakteriálne, čo môže pomôcť zabrániť vzniku infekcií pri drobných poraneniach.
Vôňa nádchovníka má upokojujúce účinky, ktoré môžu pomôcť pri bolesti hlavy, najmä ak je spôsobená stresom alebo upchatými dutinami. Stačí vdychovať vôňu čerstvých listov alebo si pripraviť čaj, ktorý pomôže zlepšiť náladu, zmierniť stres a upokojiť myseľ.
Nádchovník je teda výborným pomocníkom, ktorý môžete využívať v každodennom živote. A to nielen v kuchyni, ale aj ako účinnú liečivú bylinku.
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…
Ako pestovať ačokču? Objavte túto jednoročnú chutnú rastlinu, ktorú poznali už Aztékovia. (viac…)