Nádherné magnólie. Čo viete o ich pestovaní?

Nádherné magnólie. Čo viete o ich pestovaní? Zdroj foto: Depositphotos

Nádherné magnólie sú jednými z najkrásnejších a najobľúbenejších okrasných kríkov a stromov, ktoré sú známe svojimi nádhernými, veľkými kvetmi. Mnoho záhradkárov ich obdivuje, no zároveň sa obáva ich pestovania, domnievajúc sa, že je príliš náročné. V skutočnosti to však nie je také zložité, ako sa zdá, avšak vyžadujú si určitú mieru pozornosti, najmä pri výsadbe.

Najlepší čas a miesto na výsadbu magnólií

Nádherné magnólie je ideálne sadiť v apríli. Dôležité je vybrať vhodné miesto, ktoré je chránené pred studenými vetrami, čo je kľúčové pre zdravý rast a rozvoj týchto rastlín. Pôda by mala byť obohatená o rašelinu a ker by nemal byť zasadený príliš hlboko. Magnólie preferujú miesta na priamom slnku alebo v miernom tieni, kde môžu najlepšie prosperovať.

Nádherné magnólie. Čo viete o ich pestovaní?
Zdroj foto: Depositphotos

Zálievka a údržba

Po vysadení je nevyhnutné magnóliu pravidelne a výdatne zalievať, najmä ak panuje suché počasie. Povrch okolo koreňov by nemal byť nikdy rušený kopaním alebo sadením iných rastlín. Každú jar je vhodné aplikovať okolo koreňov vrstvu rašeliny alebo dobre vyzretého kompostu, čo pomáha udržať vlhkosť a podporuje zdravý rast.

Rododendron indický v kvetináči: Ako ho pestovať?

Populárne druhy a kultivary magnólií

Magnólia je v skutočnosti pôsobí strom, ktorý má latinský názov Magnolia grandiflora. Môže teda vyrásť do výšky viac ako šesť metrov a kvitne smotanovobielymi kvetmi od júla do septembra. Často je však pestovaná ako vždyzelený ker pri múre.

Najobľúbenejšia je Magnolia soulangiana. Ide o rozkonárený ker, ktorý môže dorásť do výšky troch metrov. Kvitne pred listami v apríli a ponúka kalichovité kvety bielej farby s purpurovým tieňovaním.

Ak hľadáte niečo menšieho pre záhrady s obmedzeným priestorom, Magnólia hviezdokvetá (M. stellata) je ideálnou voľbou. Dosahuje výšku len 120 až 150 centimetrov a v marci alebo apríli produkuje voňavé, smotanovobiele kvety. Výborné sú kultivary Lennei a Alexandrina. Pre milovníkov originálnych kultivarov býva vhodná Rubra (ružovočervené kvety) či Alba Superba (biele kvety).

magnólie. Čo viete o ich pestovaní?
Zdroj foto: Depositphotos

Rozmnožovanie magnólií

Rozmnožovanie magnólií môže byť výzvou, najmä čo sa týka odrezkov. Najlepšie sa rozmnožujú potápaním konárov začiatkom leta, kedy je to najúčinnejšie. Odrezky sú možné, ale často vyžadujú špeciálne podmienky, ako je vyhrievaná množiareň.

Magnólie sú úchvatnými prírastkami do akejkoľvek záhrady, prinášajúc krásu a eleganciu s každým kvetom. Ak sú správne pestované a starostlivo ošetrované, môžu slúžiť ako dlhotrvajúca a odolná ozdoba vašej záhrady.