Najčastejšie omyly, ktoré robíme pri okrasnej záhrade

Najčastejšie omyly, ktoré robíme pri zakladaní okrasnej záhrady Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám ďalšie najčastejšie omyly, ktoré robia pestovatelia pri zakladaní okrasných záhrad.

Toto sú ďalšie najčastejšie omyly, ktoré robia pestovatelia pri zakladaní okrasného záhonu.

Nevhodné umiestnenie rastlín v rámci výsadby

Pri plánovaní jednotlivých druhov okrasných rastlín je potrebné zohľadniť aj ich šírku či výšku a to tak, aby sa navzájom neprekrývali a nezavadzali si. V mladosti všetky rastlinky vyzerajú veľkostne rovnako. Preto sa mnohokrát stáva, že pôvodne malý krík prerastie ostatné rastliny a vytvorí im tieň. Časom vznikne neusporiadaná záhrada, ktorá bude vyžadovať rekonštrukciu. Ak si nie ste istí, treba sa vopred poradiť s odborníkom, ktorý pozná jednotlivé druhy rastlín a výsadbu si vie predstaviť aj o desať rokov. Pomôže vám vytvoriť zákutia a navrhne kombinácie, ktoré budú pekné i po rokoch.

Ako pestovať nežné macešky zo semien

Neustále hľadanie vhodného miesta na okrasný ker či strom

Takéto presádzanie niekoľkokrát do roka je pre kvetinu veľmi stresujúce. Neustále sa snaží aklimatizovať v nových podmienkach, a keď sa jej to konečne podarí, zase ju dáte na iné miesto. Môže to mať za následok, že vám uhynie. Aby ste tomu predišli, pred výsadbou dobre zvážte miesto, kam rastlinu dáte.

Kopanie na záhone
Zdroj foto: Depositphotos

Presádzanie drevín v horúcich dňoch

Aj presádzanie drevín počas horúceho dňa, je pre rastlinu vyčerpávajúce. V tomto období už totiž mala byť zakorenená na vhodnom stanovišti, prípadne zasadená v črepníku s neporušenými koreňmi, aby v letných mesiacoch dokázala vyživiť nadzemnú časť. Rada pre záhradkárov – s akýmkoľvek presádzaním počkajte do jesene alebo jari, aby ste o kvet zbytočne neprišli.

Podcenenie náročnosti záhrady na starostlivosť

Niektoré druhy rastlín vyžadujú špecifické požiadavky na pestovanie, sú náročnejšie na starostlivosť či zavlažovanie alebo náchylnejšie na ochorenia a škodcov. Zvážte preto pred výsadbou, či na tieto úkony budete mať dostatok času, inak z okrasného záhonu nebudete mať radosť a budú sa trápiť nielen rastliny, ale i vy.

Nedodržanie odporúčanej vzdialenosti počas výsadby

Často z dôvodu ušetrenia miesta záhradkári sadia dreviny príliš blízko plotov a budov. Dreviny po rokoch vyrastú, tienia susedovi alebo korene poškodzujú domov či terasy. Preto myslite na správne rozmiestnenie ešte pred výsadbou.