Nedbalá elegancia: Trendom je sadenie miestnych rastlín

Trendom je sadenie miestnych rastlín zdroj: pixabay.com

Záhradkárskym trendom sa stáva sadenie miestnych rastlín. Prečo? Dozviete sa v článku.

Trendom sadenie miestnych rastlín: Minimum času a maximálne výsledky

Odpoveď je jednoduchá. Zamerajte sa na vysádzanie rastlín, ktoré na dané miesto patria a ktoré na ňom budú prosperovať aj bez vášho výrazného zásahu. V záhradke pri práci strávite minimum času a dosiahnete maximálny efekt. Kochať sa budete nádhernou nedbalou eleganciou, ktorá ulahodí každému oku.

Žiadny náhodný výber rastlín len podľa toho čo vám práve padne do oka alebo čo práve kvitne. Choďte na to koncepčne. Nakupujte výlučne v miestnom záhradníctve lokálne rastliny, ktoré sú zvyknuté na dané podmienky a bude sa im vo vašej záhradke výborne dariť. Súčasný trend záhradnej architektúry preferuje doslova plevelné druhy rastlín, ktoré boli v minulosti považované za podradné. Dnes sa dostávajú na výslnie.

kvety
zdroj: pixabay.com

Inšpiráciou čistá príroda

Spomínané druhy rastlín sa výborne hodia do úlohy výplňovej zelene a dajú vyniknúť dominantnejším rastlinám, ktorým ale musíte vo vašej záhradke vybrať špeciálne miesto. Najmä aby si jednotlivé dominanty vzájomne nekonkurovali. Pri plánovaní záhradky nezabúdajte ani na jedno z troch výsadbových poschodí – stromové, kríkové a trvalkové.

Práve na posledne menované sa zvykne zabúdať, pričom práve toto poschodie dotvára výborne atmosféru celej záhradky. Toto poschodie navyše má ochranný účinok na pôdu pred mrazom či suchom. Trvalkové poschodie preto pri výsadbe v záhradke rozhodne nepodceňujte.

Záhrada na jar: Začíname s vysádzaním

Inšpiráciu vám poskytuje samotná príroda. Jednotlivé druhy rastlín k sebe umiestnite tak, ako to vidíte vo voľnej prírode. Zabudnite na zložité odporúčania odborníkov či na časovo náročné študovanie rôznych atlasov rastlín. Vyberte sa radšej na romantickú prechádzku do prírody a pozorne sledujte okolie. Jednotlivé druhy rastlín do svojej záhradky si vyberajte podľa toho, čo v okolitej prírode vidíte dobre prosperovať a páči sa vám to. Veď pokiaľ to krásne prosperuje na lúke za vaším plotom, prečo by nemohlo aj vo vašej záhradke?