Nemáte čas polievať? Tieto rastliny prežijú extrémne sucho

Nemáte čas polievať? Tu sú rastliny, ktoré znesú sucho. Kokarda, zdroj foto: Pixabay

Žijete v oblasti s nedostatkom zrážok alebo jednoducho nemáte čas polievať? Tieto vonkajšie či izbové rastliny sa vám odvďačia svojou krásou aj pri nedostatočnej starostlivosti.

Niektoré časti Slovenska trpia počas roka a najmä počas letných mesiacov nedostatkom zrážok. Ak nemáte čas polievať, riešením by mohli byť tieto nenáročné kvetiny. Niektoré z nich môžete pestovať v exteriéri a iné zas v interiéri. Z tých interiérových je dobre známe aloe vera alebo svokrin jazyk. Na záhon si môžete vybrať z týchto kvetín alebo byliniek, ktoré okrem nenáročnosti vedia potešiť aj váš zrak.

Ďalšie byliny, ktoré sa dajú pestovať v kvetináči po celý rok

Kokarda

V každej záhrade zaujmú krásne kvety kokardy, ktorým vyhovuje teplé a suché počasie. Nenáročná rastlina bude prosperovať na priamom slnku a v dobre priepustnej pôde. Kvitne v odtieňoch žltej, oranžovej a červenej.

Nemáte čas polievať? Tu sú rastliny, ktoré znesú sucho.
Železník, zdroj foto: Pixabay

Železník (verbena)

Ak hľadáte rastliny odolné voči suchu, ktorým sa darí na plnom slnku, potom je verbena vynikajúcou voľbou. Tmavozelené lístie kontrastuje s nádhernými strapcami ružových, bielych a fialových kvetov. Aj vo vysušenej záhrade a na prudkom slnku verbena naďalej kvitne až do neskorej jesene.

Železník pekne vynikne i v závesných košoch na slnečnom balkóne. Zalievať ho treba iba raz za čas.

Rebríček obyčajný

Rebríček je rastlina odolná voči teplu i suchu, ktorá vyžaduje málo zalievania. Bylina so svojimi strapcami žiarivo bielych alebo červenooranžových kvetov dobre rastie v suchých oblastiach, aj na vlhkých plochách pôdy. Tieto trvalky majú rozsiahle korene a chlpaté stonky, ktoré im pomáhajú prežiť extrémne sucho.

Kvety, ktoré milujú sucho.
Rozchodník, zdroj foto: Pixabay

Rozchodník

Existujú stovky druhov kvitnúcich rastlín rozchodníka, ktoré aj počas horúceho leta potrebujú minimálne zalievanie. Tieto slnkomilné rastliny majú listy, ktoré uchovávajú vodu – ani zavlažovanie menej ako raz týždenne im príliš neublíži. Šťavnaté listy sa takmer stratia pod záplavou strapcov kvetov. Rozchodníky potrebujú pre svoj zdravý rast priepustnú pôdu. Často bývajú súčasťou skalky.

Čítajte nás aj nabudúce, dozviete sa o ďalších milovníkoch sucha z ríše rastlín.