Ako a kedy správne odhrnúť nakopcované rastliny po zime? Zdroj foto: Depositphotos
Je čas na odhrnutie nakopcovaných rastlín. Vedeli ste, že ak používate ako mulč tento materiál, potrebujete do pôdy dodať dusík?
Zima sa pomaly lúči a záhradkári s nedočkavosťou vyčkávajú prvé teplejšie dni. Práve teraz nastáva čas, keď treba zazimované rastliny oslobodiť od ich zimného kabáta. Ak sme v jeseni rastliny nakopčili, aby lepšie odolali mrazom, teraz je nutné túto ochranu správne odstrániť. Ako na to a na čo si dať pozor, aby sme rastlinám neublížili?
Najdôležitejšie je správne načasovanie. Ak by sme sa do práce pustili priskoro, riskujeme, že nečakané mrazy poškodia odhalené rastliny. Ak naopak odkopcovanie budeme odkladať príliš dlho, rastliny môžu začať pod hromadou zeminy alebo organického materiálu hniť. Ideálny moment prichádza vtedy, keď už nehrozia dlhodobé mrazy a denné teploty sa stabilne pohybujú nad 8 °C. Ak si nie ste istí, sledujte predpoveď počasia a radšej počkajte pár dní, než by ste rastliny vystavili riziku poškodenia.
Spôsob, akým odstraňujeme zimnú ochranu, závisí od materiálu, ktorý sme použili na nakopcovanie:
Ak sme na zakrytie rastlín využili okolitú zeminu, stačí ju rovnomerne rozhrnúť po okolí. Záhon môžeme následne jemne prekypriť motykou, aby sme zabezpečili lepšiu priepustnosť pôdy a umožnili koreňom prísun dostatku kyslíka. Prebytočnú zeminu neodstraňujeme úplne, ale jemne rozhrabeme, čím zlepšíme štruktúru pôdy v okolí rastliny.
Často sa na nakopcovanie využíva kompost, slama alebo piliny. V tomto prípade je dôležité, aby sme tento materiál neodstraňovali úplne, ale zapracovali ho do pôdy. Prečo? Pretože kompost či slama sa postupne rozkladajú a obohacujú pôdu o cenné živiny, zlepšujú jej štruktúru a podporujú rozvoj užitočných mikroorganizmov.
Pri pilinách a slame však treba dať pozor. Ich rozklad spotrebováva dusík, ktorý je pre rastliny kľúčový na začiatku vegetačného obdobia. Preto je dobré zapracovať do pôdy aj dusíkaté hnojivo, aby rastliny netrpeli jeho nedostatkom. Ak sa tomuto kroku vyhneme, rastliny môžu rásť pomaly a byť náchylnejšie na choroby či škodcov.
Nechať rastliny pod zimným pokryvom príliš dlho môže mať negatívne následky:
Po odhrnutí nakopcovaných rastlín je dôležité venovať im primeranú starostlivosť. Nejde len o odstránenie zimnej ochrany, ale aj o poskytnutie podmienok na zdravý rast.
Odhrnutie nakopcovaných rastlín je síce jednoduchý krok, no ak ho vykonáme správne, zabezpečíme rastlinám zdravý štart do novej sezóny. Naša záhrada sa nám za to odvďačí bujným rastom, silnými rastlinami a krásnym kvitnutím.
Pestujete vo svojej záhrade drieň jedlý? Ak nie, zistite, prečo sa ho oplatí posadiť na…
Zistite, prečo sú chelátové hnojivá ideálnou voľbou pre zdravý rast rastlín aj v náročných pôdach.…
Apríl je v plnom prúde, stromy už začínajú pučať a na niektorých sa objavujú prvé…
Viete, čo je frigo sadba jahôd? Ak nie, oplatí sa poznať nasledujúce skutočnosti. (viac…)
Choroby ruží ako čierna škvrnitosť a múčnatka môžu rýchlo zničiť krásu vašich kvetov. Zistite, ako…
Poradíme tipy, ako prinavrátiť krásu vašej zelenej ploche, ak máte na trávniku fľaky. (viac…)