Poškodené plody: Prečo sa ich zbaviť čo najskôr?

poškodené plody odstráňte čo najskôr Zdroj foto: Pexels

Poškodené plody musia z vašej záhradky preč. Prečo je potrebné zbaviť sa škaredého ovocia alebo zeleniny z vašej záhrady? Dozviete sa v článku.

Blíži sa zber ovocia a zeleniny. Ešte predtým však skúste odstrániť zakrpatené, malé plody, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú tak, že skutočne nebudú v dobrej kvalite. Takáto úroda nielenže zle vyzerá, ale nebude ani chutiť.

Pokiaľ necháte v záhrade takýto zakrpatený zárodok, pre susediace plody a ani pre pôdu to nie je prospešné. A netýka sa to iba tohto leta, ale aj toho budúceho.

jablko, úroda
Zdroj foto: Pexels

Pokiaľ chcete mať po tejto úrode aj ďalšiu a zdravú, odstraňujte plody, ktoré sa neujali, a zrejme sa im to už tento rok ani nepodarí. Jedná sa o ovocie alebo zeleninu, ktorá napríklad začala neskôr rásť a zamrzla. Tento rok bola totiž zima aj na začiatku jari. Rovnako i poškodené plody sa snažte čo najskôr odstrániť z vášho bohatého stromu. Platí to najmä v prípade jabloní a hrušiek.

Nemáte záhradu? Pestujte cesnak v kvetináči

Iným prípadom poškodeného plodu je plod už vopred plesnivý. Čo sa stalo? Príliš rýchlo začal kvasiť, čiže hniť. Aj tieto plody čo najskôr odstráňte. Snažte sa o vaše stromy starať priebežne. Je to pre ne to najlepšie, čo môžete pre seba, aj pre prírodu urobiť. Neželaná „úroda“ môže totiž prilákať hubové ochorenia a iných škodcov do vašej záhrady.