Oleander z dovolenky. Takto jednoducho si ho rozmnožíte

Oleander z dovolenky. Takto jednoducho si ho rozmnožíte Zdroj foto: Depositphotos

Ak ste prepadli aj vy kráse exotických kvetov a priniesli ste si oleander z dovolenky, poradíme vám postup, ako získať nové rastliny.

Oleander z dovolenky si môžeme uchovať ako pamiatku aj na dlhšie a dopestovať ho doma. Avšak treba poznať niekoľko zásad. V prímorských krajinách rastie vo voľnej prírode. V našich podmienkach ho musíme prezimovať, lebo by slovenskú zimu neprežil. Či už ste si priniesli z dovolenky suvenír v podobe pekného oleandra, alebo chcete rozmnožiť tie vaše, ktoré máte, poradíme vám ako na to. Nie je to nič zložité. Tu je pár krokov, ktoré je potrebné urobiť.

Na rozmnožovanie oleandrov je najlepší čas obdobie medzi májom a augustom. V iných mesiacoch vám hrozí, že sa neujme.

Je ovocie zlé alebo dobré pre vaše zdravie? Tu je sladká pravda

Prvý krok – odrežte niekoľko výhonkov, ktoré nekvitnú. Mali by byť aspoň 20 cm dlhé.

Druhý krok – spodné listy odstráňte.

Tretí krok – odrezok zasaďte do črepníka (môže aj tri výhonky do jedného väčšieho kvetináča). Na sadenie použiť substrát určený na sejbu a rozmnožovanie.

Štvrtý krok – kvetináč zakryte priehľadnou fóliou, ktorá vám udrží vlhkosť potrebnú na lepšie zakorenenie rastliny.

Oleander z dovolenky. Takto jednoducho si ho rozmnožíte
U nás sa oleander pestuje väčšinou v kvetináči., zdroj foto: Depositphotos

Rozmnožovanie oleandra v pohári s vodou

Odrezok dajte do pohára s vodou, ktorý umiestnite na svetlé a teplé miesto. Ešte predtým však odstráňte spodné listy a zvyšné skráťte na polovicu. Ak má oleander vhodné podmienky, za krátky čas vám vyženie korienky. Pre oleander je dôležitých niekoľko vecí, ako je napríklad toto: Nedávajte ho do prievanu a nebude sa mu dariť ani v tieni. Doprajte mu tiež pravidelnú zálievku. Keďže naše zimy neprežije, treba túto jedovatú krásku prezimovať vo vnútri. Práve z toho dôvodu je najvhodnejšie pestovať oleander v kvetináči, aby ste ho mohli v prípade hroziacich mrazov skryť.