Ovocie a zelenina: Ako ich očistiť od chemikálií?

Ovocie a zelenina: Ako ich očistiť od chemikálií? Zdroj foto Depositphotos

Preferujete zdravý životný štýl a máte radi ovocie? Poradíme vám, ako ho jednoducho zbaviť chemikálií, ak si ho kúpite v obchode.

Ovocie i zelenina sa často dováža z iných krajín. Niekedy ide o obrovské vzdialenosti. Bez chemickej konzervácie by takéto potraviny podliehajúce rýchlo skaze neprežili dlhú cestu bez ujmy.

Ako ovocie a zeleninu očistiť od chemikálií

Tiež ste rozmýšľali, prečo tie jabĺčka sú z obchodu tak krásne ligotavé ako z rozprávky? Často je za tým vosk, ktorým si predajcovia dopomôžu ku kráse. Čiže okrem vitamínov v jablku nájdete aj zlúčeniny borovicovej živice(E 445), (E 904), estery montanových kyselín (E 912), oxidovaný polyetylénový vosk (E 914), mastné kyseliny (E 570) a dimethylpolyxilox (E 900). Mimoriadne to obľúbené zakonzervovače.

Sušenie sliviek bez sušičky, takto budú chutné

Pomôže vám ocot

Ak takéto ovocie alebo zeleninu kúpite, treba ich dôkladne očistiť, vyumývať alebo nechať pred konzumáciou odležať vo vlažnej vode. Neumyté plody vám môžu spôsobiť nepríjemné alergické reakcie a niekedy len voda nezaberie. Skúste si pomôcť jednoduchým nasledovným receptom.

Ovocie a zelenina: Ako ich očistiť od chemikálií?
Zdroj foto: Depositphotos

Naplňte drez vodou, pridajte šálku octu a ovocie, ktoré chcete očistiť. Zamiešajte a nechajte odstáť 10 minút. Voda bude špinavá a ovocie skutočne čisté. Bez vosku i špinavého filmu.

Platí to tiež v prípade bobuľového ovocia.

Dokonca, ak to urobíte aj s jahodami, vydržia vám dlhšie a nebudú plesnivieť.