Pestovanie hortenzie z odrezkov: Dá sa to takto jednoducho

Pestovanie hortenzie z odrezkov: Dá sa to takto jednoducho Zdroj foto: Depositphotos

Je veľmi ľahké zamilovať sa do týchto kvetov. Ak už patrí k jej milovníkom, pestovanie hortenzie z odrezkov by ste mali vedieť.

Vedeli ste, že svoju súčasnú hortenziu môžete namnožiť pomocou odrezkov? Je to lacný spôsob, ako získať úplne novú rastlinu bez veľkého úsilia.

Pestovanie hortenzie z odrezkov

Rozmnožovanie hortenzie pomocou odrezkov nie je náročné a môžete sa doň pustiť, aj keď nie ste až tak zručný pestovateľ. Treba však vedieť, ako na to.

Výborné nakladané jalapenos papričky

Výber vhodných odrezkov

Prvým krokom pri rozmnožovaní hortenzie je výber správnych odrezkov. Na to potrebujete zdravé výhonky s (relatívne) tesne rozmiestnenými listami. Vyhnite sa chorým alebo hmyzom napadnutým častiam rastliny.

Pestovanie hortenzie z odrezkov: Dá sa to takto jednoducho
Zdroj foto: Depositphotos

Treba však tiež vedieť, ktoré odrezky sú zo zeleného dreva, polozrelého alebo tvrdého. Vo všeobecnosti platí, že odrezky zeleného dreva sa odoberajú koncom jari alebo začiatkom leta, polozrelé koncom leta a tvrdé drevo na jeseň alebo v zime.

Pri rozmnožovaní hortenzií je vhodné použiť odrezky z mäkkého dreva. Keďže hortenzie kvitnú zo starého dreva, treba vybrať najnovší rast. Pokúste sa vybrať stonku, ktorá nemá na sebe kvety.

Najlepší čas na odber odrezkov hortenzie je od jari do konca leta. Rastlina by mala mať svieže zelené listy, pretože hortenzie potrebujú čas na rozvinutie koreňov, kým sa po zime prebudia.

Ako odobrať odrezky

Budete na to potrebovať ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice. Pred použitím náradie dezinfikujte a to tak, že čepele umyjete mydlovou vodou a potom pretriete alkoholom. Výhonok odrežte a spodné štyri listy odstráňte. Ak sú listy veľké, odstrihnite z nich polovicu, aby sa zbytočne cez listy nevyparovala voda. Ihneď po odstrihnutí odrezky zabaľte do vlhkých papierových utierok alebo novín a uchovávajte ich v chlade, kým sa nezasadia. V ideálnom prípade by ste ich mali zasadiť do 24 hodín.

Ako zasadiť odrezky hortenzie

Konce odrezkov namočte do vody a ponorte ich do zakoreňovača. Potom ich zasaďte do vhodných kvetináčov.
Vhodný substrát by mal mať hrubú štruktúru, ktorá zadržiava vlhkosť a zároveň umožňuje odtekanie prebytočnej vody.

Po výsadbe odrezky zalejte a prikryte ich vlhkým plastovým vreckom, aby ste udržali vlhkosť.