Pestovanie lomikameňov: Vytvorte si krásnu skalničku

Pestovanie lomikameňov zdroj foto: pixabay.com

Aj sa môžete pýšiť krásnou skalničkou. Tieto rady vám v tom pomôžu. Pestovanie lomikameňov je nenáročné, treba však dodržať niekoľko zásad.

Lomikamene, konkrétne osvedčené odrody ako napríklad Saxifraga burseriana, Saxifraga marginata, sú obľúbeným druhom skalničky. Niektoré z nich okrem zaujímavých listov vedia potešiť aj krásnymi kvetmi.

Pestovanie lomikameňov v skalničkách

Táto rastlina zväčša miluje tienisté stanovištia, nižšie teploty a vlhkejšiu pôdu. Najvhodnejšie miesto je, ak je chránené pred poludňajším slnkom. Počas ich vysádzania pozor na to, aby ste nepoškodili koreňový obal. Pre lepšiu tvorbu koreňov môžete dať pod ne záhradnícky substrát. Po vysadení zalejte.

Ako založiť vlastnú zeleninovú záhradu – komplexný sprievodca, časť II.

Ako lomikamene úspešne pestovať v kvetináči

Lomikameňom sa darí aj v kvetináčoch. Najvhodnejšie sú pre ne kamenné nádoby, ktoré je vhodné umiestniť na tienistejší balkón či terasu. Nebude sa im však dariť, ak tieto miesta máte smerované na juh.

Počas vysádzania treba dbať na to, aby bol umožnený odtok prebytočnej vody. Podarí sa vám to tak, ak zachováte nasledujúce vrstvenie.

Na spodok vhodnej nádoby dajte drenáž z väčšín kameňov. Navŕšte na ne záhradnícky substrát, v ktorom je primiešaný drvený keramzit alebo hrubozrnný piesok.  Na záver netreba zabudnúť ani na vrstvu dekoračného kameňa, ktorá má okrem skrášľovacieho efektu aj dôležitú funkciu – zabráni presychaniu a zarastaniu burinami. V prípade lomikameňov nikdy nedávajte na vrch štiepku, ani kôru.