Pestovanie pivónií: Rady a tipy pre krásnu záhradu

Pestovanie pivónií: Rady a tipy pre krásnu záhradu Zdroj foto: Našazáhradka.sk

Pestovanie pivónií nie je náročné, len treba vedieť, ako na to.

Pivonie sú nádherné kvetiny, ktoré sa teší veľkej obľube medzi záhradkármi a kvetinovými nadšencami. Ich bohaté a farebné kvety prinášajú do záhrady okázalosť a eleganciu. Ak sa aj vy chcete pustiť do pestovania týchto úžasných rastlín, máme pre vás niekoľko užitočných rád a tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť úspech. Takto pestovanie pivónií zvládne i začiatočník.

Výber správneho miesta

Pivónie potrebujú svetlé a slnečné miesto, kde je dostatok priameho slnečného svetla aspoň 6 hodín denne. Zároveň sa očakáva, že miesto je chránené pred prílišným vetrom, pretože silný vietor môže spôsobiť poškodenie kvetov.

Starostlivosť o čučoriedku v záhrade, tu sú dobré rady

Pôda a hnojenie

Pred výsadbou pivónií je dôležité pripraviť pôdu. Odstráňte všetky buriny a kamene a pôdu prekyprite. Pridajte do nej kompost alebo hnojivo na zvýšenie jej živinovej hodnoty. Dôležité je aj zabezpečiť dobrú drenáž, pretože pivónie netolerujú premočenú pôdu.

Výber a výsadba pivónií

Pri výbere pivónií sa musíte rozhodnúť medzi bylinnými pivóniami a drevitými pivóniami, ktoré rastú v podobe kra. Bylinné pivónie sú obľúbené pre svoje pestrofarebné kvety a jednoduchšiu starostlivosť, zatiaľ čo drevité pivónie majú väčšie kvety a lepšiu ochranu pred chladom.

Výsadbu pivónií je najlepšie robiť na jeseň, a to v septembri alebo októbri. Vyberte miesto, kde bude pivónia dostávať dostatok slnečného svetla a kde bude mať dostatok miesta na rast. Vyhĺbte jamu vo veľkosti približne 60 cm šírky a hĺbky. Do jamky pridajte kompost alebo organické hnojivo a dobre ho premiešajte s pôdou. Vložte pivóniu tak, aby korene boli rovnomerne rozmiestnené a zakryté ich pôdou. Nezabudnite jemne stlačiť pôdu okolo koreňov, aby ste odstránili vzduchové bubliny.

Pestovanie pivónií: Rady a tipy pre krásnu záhradu
Zdroj foto: Našazáhradka.sk

Zalievanie a starostlivosť

Pivónie potrebujú dostatok vlahy, najmä počas letných mesiacov. Zalejte ich po výsadbe a potom ich pravidelne zavlažujte, ak je počasie suché. Zem by mala byť dobre odvodnená. Po odkvitnutí odstráňte odkvitnuté kvety, aby sa stimulovalo tvorenie nových púčikov.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Pivónie sú zvyčajne odolné voči škodcom a chorobám, ale je dôležité sledovať ich zdravotný stav a pri prvých príznakoch problémov konať. Niektoré bežné škodcov a choroby pivónií zahŕňajú:

  • Vošky: Ak zbadáte drobný hmyz na rastlinách, môžu to byť vošky. Môžete ich odstrániť umývaním rastlín vodou alebo použitím insekticídneho mydla.
  • Plesňové ochorenia: Pivónie môžu trpieť plesňovými ochoreniami, ako napríklad plesňová hniloba alebo hrdza. Dôležité je zabezpečiť dostatočne dobrú cirkuláciu vzduchu medzi rastlinami a zabrániť prípadnému zavlažovaniu, aby sa minimalizovala vlhkosť.
  • Slimáky: Tieto škodce môžu poškodiť listy pivónií. Použiť môžete prírodný odpudzovač slimákov, viac o tom sme hovorili v tomto článku.