Plánujete zakladanie trávnika? Na toto nezabudnite

zakladanie trávnika zdroj: pixabay.com

Odborníci na záhradníctvo zdôrazňujú, že máj je ideálnym časom na zakladanie trávnika pre okrasné záhrady. Ak sa chcete aj vy popýšiť nádherným a kvalitným trávnikom, nasledujúce tipy a rady sú určené práve pre vás.

Možnosti pre zakladanie trávnika

V zásade rozlišujeme dva spôsoby zakladania trávnika. Buď výsevom alebo položením hotového trávnatého koberca. Rozdiel medzi týmito alternatívami spočíva v tom, že zakladanie trávnika výsevom je lacnejšie, no zároveň aj vyžaduje viac námahy, energie a časových nákladov. Zakladanie trávnika položením hotového trávnatého koberca je jednoduchšou a menej prácnou alternatívou, no pripravte sa na to, že aj drahšou.

Výber správneho osiva alfou a omegou

V prípade, že budete trávnik zakladať výsevom, dajte si záležať na výbere kvalitného osiva. Práve výber správneho osiva je alfou a omegou úspechu. Pri výbere osiva berte do úvahy konkrétne podmienky miesta na ktorom chcete trávnik zakladať. Na trhu sú k dispozícii trávne zmesi pre suché podmienky, do tieňa atď.

Ujasniť si musíte, na čo bude trávnik využívaný a v nadväznosti na to ako veľmi bude zaťažovaný. Či chcete trávnik na šport alebo luxusný trávnik do okrasnej záhrady je veľký rozdiel. Nemenej dôležité je pri výbere osiva zohľadniť konkrétne podmienky, to znamená či bude váš trávnik na priamom slnku alebo v tieni, či bude vo vlhkých alebo suchých podmienkach.

Zeleninová záhrada v máji: Čo je potrebné spraviť?

Ako na výsev trávnika

Základom je pripraviť si pôdu na výsev. To znamená odstrániť burinu, korene, stavebný či iný odpad. Následne je potrebné pôdu dôkladne prekopať, prevzdušniť a vyrovnať povrch čo najviac to pôjde. Keď zvládnete tieto úkony, je možné začať so samotným výsevom trávnika. Osivo môžete aplikovať ručne či aplikačným vozíkom. Odporúča sa osivo zapracovať do pôdy hrabľami, povalcovať a zavlažiť. Zhruba za týždeň začne klíčiť tráva. Odborníci radia dôsledné a intenzívne zavlažovanie a po cca. ôsmich týždňoch si užijete prvé kosenie.

pexels-photo-572007
zdroj: pexels.com

Zakladanie trávnika: Kladenie trávnatého koberca

Pokiaľ ste ochotní investovať viac peňazí a tešiť sa z okamžitého výsledku, zakladanie trávnika zrealizujte formou položenia trávnatého koberca. Tiež je dôležité pôdu predpripraviť podobne ako pri výseve trávnika. Dobrou radou je nakupovať trávnaté koberce od dôveryhodných pestovateľov a nezabúdajte položiť pláty trávnatého koberca ihneď po nákupe.