Podpora zdravej záhrady: Organické pesticídy, ktoré použiť

Podpora zdravej záhrady: Organické pesticídy, ktoré použiť Nimbovník, z ktorého sa vyrába nimbový olej. Zdroj foto: Pixabay

Chcete mať ekologickú záhradu, v ktorej využívate minimum chemických postrekov? Podpora zdravej záhrady môže byť niekedy jednoduchá. Napríklad skúste použiť primerané množstvo organických pesticídov. 

Podpora zdravej záhrady prostredníctvom organických pesticídov

V minulom článku sme si hovorili, že ani použitie organických pesticídov nie je celkom bezpečné. No ak sa používajú v menšej miere, predstavujú vhodnejšiu variantu ako chemikálie. Ešte predtým, ako však siahnete po akýkoľvek pesticídoch, je vhodnejšie staviť na prevenciu. Budovanie zdravej pôdy je prvým krokom k zníženiu a odstráneniu závažných problémov so škodcami. V záhrade so zdravou pôdou sa škodcovia vyskytujú málokedy. Vyvarovať sa spomínaným problémom pomôže napríklad striedanie plodín, dezinfekcia záhradných nástrojov, aby ste zabránili šíreniu chorôb. Choré rastliny totiž častejšie priťahujú hmyz. Taktiež je dôležité, aby ste udržiavali svoj kompost zdravý tým, že nikdy naň nebudete vyhadzovať choré časti rastlín. 

Organické pesticídy: Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Aké organické pesticídy a spôsoby boja proti škodcom použiť?

Uvádzame príklady niektorých látok, ktoré môžu poslúžiť ako prostriedok v boji proti hmyzu.

Bacillus thuringiensis (BT)

Ide o pôdnu baktériu, ktorá môže spôsobiť ochorenie niektorým hmyzím škodcom. Je to spoľahlivá organická metóda pre tých, ktorí majú problémy najmä s húsenicami. Pre dosiahnutie pozitívnych účinkov ju však treba pravidelne aplikovať.

Kremelina

Potravinárska kremelina sa skladá z malých ostrých kúskov tiel vodných organizmov nazývaných rozsievky. Práve tieto kúsky môžu poškodiť niektorých škodcov, ktoré majú mäkké telá ( larvy, húsenice, slizniaky ) Kremelina sa však po daždi zmyje a neúčinkuje na hmyz, ktorý má hrubú a odolnejšiu telesnú schránku.

Prilákajte na záhradu užitočný hmyz

Jedným z ekologických prostriedkov boja proti škodcom môže byť aj to, že na svoj záhon prilákate predátorov, ktorí vás môžu zbaviť nepríjemného problému. Napríklad čmeliaky, lienky, včely samotárky, bystrušky a iné. Podrobnejšie o tomto hmyze sme si hovorili tu: 

Nimbový ( neemový ) olej

Táto prírodná látka s antimykotickými, antivírusovými a antibakteriálnymi účinkami vám tiež môže pomôcť v boji so škodcami. Neemový olej nie je až tak účinný v prípade silného poškodenia rastlín, ale ak spozorujete len niekoľko škodcov, môže pomôcť.