Pomôžte vymierajúcim včielkam prežiť: Urobte im vo vašej záhrade domov

vcely, kvet Zdroj foto: Pexels

Populácia tisícky druhov včiel rýchlo klesá a hlavnými vinníkmi je používanie pesticídov, zmena klímy a šírenie parazitov.Ako pomôsť vymierajúcim včielkam preži?

Nie všetky kvety sú zásobené zdrojmi, ktoré včelám prospievajú. Populácia tisícky druhov včiel rýchlo klesá a hlavnými vinníkmi je používanie pesticídov, zmena klímy a šírenie parazitov. Včely sú nevyhnutné pre náš ekosystém a potrebujú aj vašu pomoc. Dobrou správou je, že včelie populácie môžete podporiť aj vo vašej záhrade.

ako prilákať včely
Zdroj foto: Animal planet

Rastliny, stromy a kríky pre včely

Stromy a kríky sú často prehliadané krajinné rastliny pre včely. Ponúkajú ale širokú škálu kvetov, dokonca dreviny dávajú ešte viac peľu a nektáru ako ich kvetinové náprotivky. Začnite ich sadiť, alebo sa o tie vaše dobre starať, aby vám pekne rozkvitli a boli zdravé. Takto pomôžete vymierajúcim včielkam prežiť.

Rastlinná jar a jeseň

Včely sa aktívne pasú od skorej jari do neskorej jesene. Pestujte v záhrade rastliny do každého ročného obdobia.

Záležitosti tvaru kvetu

Šľachtitelia rastlín strávili desaťročia výberom kvetov s dvojitými okvetnými lístkami. Kým tieto typy kvetov sú pre ľudí očarujúce, často ponúkajú málo nektáru a peľu pre včely. Extra okvetné lístky často vytlačili dôležité miesta na opeľovanie, čím sa kvetina stala zbytočnou pre včely. Tak si vyberte, vaše šľachtenie alebo hladné včielky. Zamerajte sa na rastliny s otvorenými kvetmi, ktoré priťahujú mnoho včiel, pretože majú ľahký prístup k nektáru a peľu.

ako prilákať včely
Zdroj foto: Pexels

Bez chémie

Namiesto používania pesticídov a herbicídov na kontrolu buriny rozhodnite sa pre organické alebo mechanické prostriedky. Ak je to možné, skúste trochu buriny v záhrade tolerovať. Deštruktívna rastlina sa dá v záhradke vyberať aj ručne.

Postavte včielkam domy

Nie všetky včely žijú v úli a produkujú med, čo znamená, že sú menej agresívne ako medonosné včely a zriedka vás pichnú žihadlami. Namiesto toho trávia svoj život výchovou mladých včiel a opeľujú až 100-krát účinnejšie ako ich medonosní bratranci a sesternice. Ak chcete prilákať tento úžasný hmyz, všetko, čo musíte urobiť, je postaviť im domček. Väčšinu včelárskych domov si môžete kúpiť. Uistite sa, že je čistý a bez parazitov.