Zdroj foto: Depositphotos
Ak chcete, aby bol váš domáci maznáčik zdravý, treba dbať na jeho vhodnú stravu. Tu sú ďalšie potravinové mýty, ktorým najčastejšie veria chovatelia mačiek a psov.
Mnohé potravinové mýty môžu ohroziť zdravie domáceho zvieraťa a dokonca môžu byť nebezpečné pre jeho život. O niektorých sme hovorili v predchádzajúcom článku. Tu sú ďalšie z nich.
Na toto sa nespoliehajte. Poruchy príjmu potravy majú aj domáce zvieratá a napríklad mačka môže jesť až do úplného zastavenia peristaltiky. Mačky, rovnako ako psy, môžu jesť a obhrýzať nejedlé veci, ktoré môžu uškodiť. Napríklad špongie na umývanie riadu, vatové tampóny a podobne. Neriskujte preto a radšej dodržiavajte plán kŕmenia domáceho maznáčika. Určite mu však nedávajte jedlo zo stola.
Suché krmivo určite nenechávajte voľne prístupné, lebo by sa mohlo zviera prejesť. Vo voľnej prírode sa totiž predátorom z 10 lovov podarí prinajlepšom 5-6, pričom sa musia hýbať, aby túto potravu získali. Ak má domáce zviera neustále k dispozícii jedlo a zviera ho neustále žerie, tráviaci systém funguje takmer stále a nemá čas na odpočinok. Preto ľahko prístupné jedlo má problémy s pankreasom, pečeňou, obličkami a vylučovacím systémom.
Faktom je, že u mačiek mlieko takmer vždy vyvoláva žalúdočnú nevoľnosť kvôli nedostatku enzýmu v tele, ktorý dokáže rozložiť laktózu.
Ak už chcete dať mačke mlieko, nech je to kyslé mlieko: tvaroh do 5% tuku, fermentované mlieko alebo kefír. Zároveň si pamätajte, že kyslé mlieko je pochúťka, preto by sa malo dávať zriedkavo a po troškách.
Suchá strava sa skladuje v uzavretom obale len 1-1,5 roka. Preto sa dá kúpiť do budúcnosti. Otvorené potraviny je však dôležité správne skladovať: vo vzduchotesnej plastovej alebo kovovej nádobe a na chladnom a suchom mieste.
Ak máte jedno malé zvieratko, kúpte si namiesto 10 kg balenia niekoľko stredne veľkých balení. Ak nakupujete počas akcie, nebude to stáť viac ako jedno veľké balenie a váš miláčik bude mať čerstvé krmivo.
Psy (a mačky) potrebujú pevnú potravu, aby si vyčistili zuby od plaku a precvičili si čeľuste. Preto veterinári odporúčajú kombinovaný spôsob kŕmenia a nevlhčiť suché krmivo. V obchodoch s domácimi zvieratami sa predáva veľa pochúťok, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú ústnu dutinu vášho domáceho maznáčika. V žiadnom prípade na to nepoužívajte duté kosti. Ostré úlomky môžu zraniť pažerák, žalúdok a črevá. Nebezpečnejšie ako rúrkovité kosti sú len varené rúrkovité kosti – sú veľmi krehké a ich úlomky sú ostrejšie.
Svojmu miláčikovi nedávajte tiež bravčové kosti. Vo zvyškoch surového mäsa môžu byť parazity a bravčové mäso je zvyčajne veľmi mastné v akejkoľvek forme.
Nebezpečné správanie mačky, ktoré môže znamenať chorobuV skutočnosti domáci miláčikovia nepoznajú, ktoré rastliny im môžu uškodiť, a ktoré skutočne pomôcť. Mačky napríklad veľmi radi jedia ľalie a cibuľovité rastliny (tulipány, kosatce, narcisy), ktoré sú pre ne smrteľne jedovaté. Pri gastritíde, gastroenteritíde a kolitíde spôsobuje konzumácia trávy zvracanie a navyše dráždi žalúdok a črevá.
Veriť, že tučné zviera je príťažlivejšie ako chudé, je nehumánne. Platí zásada, že tučný predátor je chorý predátor. Skôr či neskôr sa u takéhoto zvieraťa začnú objavovať rôzne zdravotné komplikácie, ako je napríklad artritída, problémy so žalúdkom, pankreasom, pečeňou, obličkami, endokrinné ochorenia, problémy s vylučovaním ( urolitiáza ), dýchavičnosť a ďalšie.
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…