Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek. Viete, ktoré to sú?

Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek. Viete, ktoré to sú? Bengálska mačka, zdroj foto: Depositphotos

Sú rôzne, kučeravé, bezchvosté, bez srsti či nezvyčajného vzhľadu. Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek, ktoré stoja tisíce eur a ich chov si môže dovoliť len málokto.

Mačiatka vzácnych plemien stoja tisíce, žijú v domoch celebrít, ich chov je výnosný biznis ale zároveň i raj pre podvodníkov. Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek.

Toto sú najvhodnejšie plemená mačiek pre deti

Bengálska mačka

Mačka v leopardej koži? Aj také plemeno existuje. V 70. rokoch minulého storočia sa na Washingtonskej univerzite uskutočnil lekársky výskum, počas ktorého sa vedci snažili pochopiť, prečo divoké mačky nemajú rakovinu krvi a domáce mačky majú naopak gén zvyšujúci riziko vzniku leukémie. Výsledkom však bolo experimentálne plemeno, ktoré pozostávalo z potomkov divokej juhoamerickej leopardej mačky Geoffroy, dnes už takmer vyhubených kvôli krásnej srsti. Zaujímavé fľaky pripomínajúce leopardiu srsť sú rôzne, pretože počas šľachtenia sa zamiešali odtiene najrôznejších plemien, ale charakteristickým znakom bude vždy zložitý vzor: škvrny, bodky, rozety na tele a pruhy na labkách a chvoste.

Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek. Viete, ktoré to sú?
LaPerm, zdroj foto: Depositphotos

LaPerm

Ak máte negatívne asociácie so slovom „mutácia“, pozrite sa na túto očarujúcu mačku s kučeravou srsťou. Jedno z mačiatok obyčajnej mačky sa narodilo holohlavé, no po pár týždňoch získalo srsť pripomínajúcu „ovčie rúno“. Na majiteľku, Američanku Lindu Koelovú, tak táto mutácia zapôsobila, že sa rozhodla upevniť svoj „úspech“ a pustila sa do chovu. Stalo sa to v roku 1982. O 10 rokov neskôr bolo na medzinárodnej úrovni uznané nové plemeno kučeravých mačiek, ktoré sa zaraďuje medzi vzácne.

Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek. Viete, ktoré to sú?
Singapurská mačka, zdroj foto: Depositphotos

Singapurská mačka

Mačiatka tohto plemena majú dnes hodnotu tisícok dolárov, no vo svojej historickej domovine žili v stokách a otrasných podmienkach až do chvíle, keď sa miestne úrady rozhodli zrekonštruovať mestskú kanalizáciu. Mačkám, ktoré neboli považované za vzácne ani krásne, hrozilo ich vyhubenie. Veľká časť populácie aj skutočne uhynula. V roku 1975 však pricestoval do Singapuru americký turista ( a ako sa neskôr ukázalo zároveň špión), ktorý poslal štyri singapurské mačky do Spojených štátov. O rok neskôr sa zástupcovia tohto plemena už zúčastnili výstav.

Drobné samice singapurskej mačky vážia do dvoch kilogramov a samce do troch kilogramov, odborníkov zaujali gráciou, veľkými ušami, mandľovými šikmými očami a zaujímavým sfarbením srsti.