7 našich zvykov, ktoré môžu stáť mačku život

7 našich zvykov, ktoré môžu stáť mačku život Zdroj foto: Depositphotos

Niekedy naše bežné každodenné návyky môžu stáť mačku život. Načo si dať pozor?

Spoznajte 7 našich zvykov, ktoré môžu stáť mačku život.

Nechávame voľne ležať slúchadlá a tenké drôty

Káblové slúchadlá sú obľúbené najmä medzi mačkami. Mäkké a tenké – dokonalý cieľ. Prečo sú však pre mačku nebezpečné? Len malý kúsok cudzieho telesa môže vážne poškodiť gastrointestinálny trakt zvieraťa. V obzvlášť závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok. Preto radšej pre istotu odstráňme z dosahu domáceho maznáčika potenciálne nebezpečné drôty, najmä keď odchádzame z domu.

Počúvame hudbu nahlas

Mačky sú schopné vnímať rozsah zvukových frekvencií 3-krát väčší ako ľudia. Ak si predstavíme, že naša mačka ľahko počuje myš preháňajúcu sa vo vedľajšej miestnosti, tak čo asi s ňou urobí hlasno znejúca hudba.

Zaujímavé fakty o mačacích pazúroch, vedeli ste?

Necháme ju hrať s laserom

Pre mačku, ako pre skutočného lovca, je dôležité cítiť korisť, ale s bežiacou červenou bodkou je to nemožné. Domáce zviera je nadmerne vzrušené, ale „lov“ nemá žiadny výsledok. V dôsledku toho je možná frustrácia, znižuje sa sebavedomie mačky – a to všetko negatívne ovplyvňuje duševný stav zvieraťa.

Mačku kŕmime ľudským jedlom

Nezáleží na tom, či to robíme vedome, alebo si po večeri zabudneme odložiť taniere s jedlom, ľudská strava je pre mačky škodlivá. Môže to spôsobiť alergie, problémy s gastrointestinálnym traktom a ďalšie komplikácie.

Nechávame dokorán otvorené okná

Túžba vyvetrať miestnosť alebo si užiť letnú rannú pohodu môže stáť našu mačku nielen zdravie, ale aj život. Keďže tieto zvieratá sú predátori od prírody, nenechajú si ujsť príležitosť loviť vtáky za oknom.

Kombinácia „mačka + otvorené okno“ je rovnako nebezpečná ako bez sieťky, tak aj s ňou. A nezáleží na tom, či sme v byte alebo nie. Domáci maznáčik môže utrpieť vážne zranenia, aj keď vypadne z okna druhého poschodia.

Ak nie je cesta bez otvorených okien, skúsme dať na okná špeciálnu sieťku proti mačkám. Je vyrobená z odolného a stabilného materiálu, a preto ochráni zvieratko pred vypadnutím z okna.

7 našich zvykov, ktoré môžu stáť mačku život
Zdroj foto: Depositphotos

Fajčíme vo vnútri bytu

Aj keď sa snažíme fajčiť len na balkóne alebo neustále vetráme byt, nášmu miláčikovi to stále škodí. Pasívne fajčenie môže u mačiek spôsobiť alergie, srdcové problémy a astmu.

Jedovaté izbové rastliny

Zvedavá povaha mačiek a túžba ochutnať všetko (najmä u mačiatok) môžu viesť k vážnym následkom, ak má zviera prístup k jedovatým izbovým rastlinám.

Jedným z najnebezpečnejších pre mačky je aloe. Hoci pomáha ľuďom, pre mačky je extrémne toxické. Pozor tiež na voňavý eukalyptus – či už suchý alebo čerstvý – je pre nášho miláčika rovnako nebezpečný. Kŕče, vracanie, hnačka, zmätenosť sú len niektoré z príznakov otravy eukalyptom. Príznaky sa nemusia objaviť okamžite, ale akonáhle uvidíme, že sa správanie mačky zmenilo, je najlepšie okamžite kontaktovať svojho veterinára.

Zoznam nebezpečných domácich rastlín uzatvárajú vianočné stromčeky, najmä ihličie a živica. Môžu vyvolať tráviace ťažkosti a ostré ihličie môže poškodiť vnútorné orgány.