Nebezpečné správanie mačky, ktoré môže znamenať chorobu

Nebezpečné správanie mačky, ktoré môže znamenať chorobu Zdroj foto: Depositphotos

Veterinári radia, aby ste pri spozorovaní tohto správania vášho domáceho maznáčika boli obozretní. Zistite, aké je nebezpečné správanie mačky, ktoré znamená chorobu.

Naši domáci maznáčikovia nevedia rozprávať, preto by si ich chovatelia mali všímať zmeny v ich správaní. Niektoré považujeme za bežné, a pritom pozor. Nebezpečné správanie mačky môže mať niekoľko podôb.

Mačka chodí na záchod kdekoľvek v byte

V prípade, ak mačku chováte v byte a spozorujete, že predtým bola naučená na toaletu a teraz vykonáva potrebu, kde ju napadne, buďte opatrní. V skutočnosti môže byť toto špinenie veľmi často signálom nejakého zdravotného problému a mačka potrebuje pomoc, nie „vzdelávanie“. Existuje mnoho dôvodov: od chorôb urogenitálnej oblasti a sexuálneho lovu až po stres, či nevhodne umiestnenú toaletu a nesprávnu výplň.

Zabudnite na mýty a legendy, že nečistota je pre mačky normálna, a že vám to robí z pomsty. Ak zviera močí na viaceré miesta, je potrebné vylúčiť urolitiázu, cystitídu a iné ochorenia. Ak sa „nehody“ stanú u zdravého zvieraťa, riešte príčiny stresu.

Nebezpečné správanie mačky, ktoré môže znamenať chorobu
Zdroj foto: Depositphotos

Mačka neustále spí

Mačky veľa spia a driemu – až dve tretiny dňa a s pribúdajúcim vekom trávia stále viac času spánkom. Ak však stále spí mladá mačka, navyše nemá záujem o hračky, komunikáciu a lov, môže ísť o prejav choroby – napríklad hypotyreózu. Takisto sa takto prejavuje oneskorený vývoj mačaťa, zápcha, pomalá zmena mliečnych zubov a podobne.

Ak spozorujete zmeny v správaní vašej mačky, poraďte sa s veterinárom. Najmä v prípade, ak ide o mladú mačku.

Ako sa starať o srsť vášho psa, takto bude zdravá

Mačka konzumuje nejedlé veci

Izbové rastliny, vápno, lepenka, polyetylén, silikón, guma – to všetko patrí do zoznamu nezvyčajných vecí, na ktoré môže mať vaša mačka chuť. Môže byť za tým:

  • ochorenie gastrointestinálneho traktu – mačka sa snaží rozptýliť, upokojiť bolesť;
  • stres;
  • pocit samoty;
  • konzumácia organických látok je prejavom nedostatku bielkovín v potravinách (pri kŕmení nekvalitnými potravinami), vitamínov a minerálov;
  • konzumácia izbových rastlín je prejavom možného nedostatku kyseliny listovej alebo potreba „vyčistiť“ žalúdok od srsti.

Najprv je potrebné vylúčiť ochorenia tráviaceho traktu, na to potrebujete vyšetrenie veterinárnym lekárom. Ak je mačka zdravá, pomôže tiež zmena stravy, viac hračiek a podobne.