Pozor na toto správanie, ktoré u mačiek považujeme za normálne

Pozor na toto správanie, ktoré u mačiek považujeme za normálne Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame zoznam zdanlivo neškodných symptómov, ktoré môžu mačku stáť zdravie. A tiež niekoľko rokov života. Dajte si pozor na toto správanie.

Ak spozorujete niečo podobné u svojho domáceho maznáčika, nenechávajte ho bez dozoru – možno bude potrebovať pomoc.Pozor na toto správanie vašej mačky, ktoré môže byť prejavom ochorenia.

Mačka žerie svoju srsť

Existujú dve najčastejšie príčiny tohto javu: mačka prehltne priveľa chlpov pri olizovaní alebo požiera kúsky chlpov, ktoré boli vytrhnuté počas hry či boja. Aj keď nejde o nič nezvyčajné, treba dať pozor, aké množstvo chlpov vaše zviera prehltne. Ak mačka prehltne priveľa srsti, môže sa jej hromadiť v žalúdku, v dýchacích cestách a v črevách. Vytvára sa povlak, ktorý ju môže zadusiť, alebo spôsobiť nepriechodnosť čriev.

Ak existuje podozrenie na obštrukciu spôsobenú nahromadením srsti v tráviacom trakte (odmietnutie jedla, silné vracanie, letargia), je potrebné, aby sa prehltnutá srsť dostala von. Pomôže špeciálne krmivo na odstránenie chlpov.  Tieto potravinové prísady a krmivá nerozpúšťajú chlpy, ako sa niekedy predpokladá, ale pomáhajú ich prirodzenému vylúčeniu. Niektoré mačky pre lepšie trávenie radi jedia naklíčený ovos, pšeničnú trávu a iné špeciálne mačacie trávy.

Vzácne plemená mačiek, ktoré stoja tisíce eur

Mačka má lupiny alebo príliš mastnú srsť

Najdôležitejšími ukazovateľmi zdravia zvieraťa sú stav srsti a kože. Lupiny, nadmerné vypadávanie chlpov alebo príliš mastná srsť – to všetko sú signály mačacieho tela, že „niečo nie je v poriadku!“. Lupiny a príliš mastná srsť môžu byť spojené s pomerne ľahko riešiteľnými problémami – veľmi suchý vzduch v miestnosti, nedostatočná starostlivosť (zviera sa nerado olizuje), nevhodná výživa. No stav srsti môže svedčiť aj o chorobách, alergiách či prítomnosti kožných parazitov. Príliš mastná srsť je navyše príznakom metabolických porúch a môže poukazovať na ochorenia vnútorných orgánov, ako je pečeň – najmä mastná srsť na chrbte a chvoste. Veľmi často je príčinou zlého stavu srsti nevyvážená strava alebo jednoducho nevhodné jedlo.

Pri výskyte lupín sa oplatí skontrolovať relatívnu vlhkosť v miestnosti a posvietiť si na potravu vášho zvieraťa. Veľmi často problém zmizne so zmenou jedla. Ak tieto opatrenia nepomáhajú, zviera by sa malo vziať k veterinárovi.

Pozor na toto správanie, ktoré u mačiek považujeme za normálne
Zdroj foto: Depositphotos

Výrazný zápach z úst

Zápach sa môže objaviť v dôsledku patologického rastu anaeróbnych baktérií v ústnej dutine. Existuje veľa dôvodov, ktoré tento jav spôsobujú:

  • ochorenia ďasien a zubov. Tieto choroby sú nebezpečné nielen samy o sebe (strata zubov, neustála bolesť, ťažkosti s jedením), ale aj neustálou samoinfekciou mačky pri prehĺtaní;
  • vírusové, plesňové a bakteriálne infekcie;
  • ochorenia tráviaceho traktu, pečene a iných orgánov.

Ak má vaša mačka výrazný zápach z úst, treba vyhľadať veterinára.

Ďalšie prejavy nebezpečného správania vašej mačky vám prezradíme v nasledujúcom článku.